Cvičení Ample Strike 2020 vrcholí

tankovaci_letoun_kc-135.jpg
  • 15.9.2020
  • Jindřiška Budiková


tankovaci_letoun_kc-135.jpg

Cvičení Ample Strike 2020 se překlopilo do své druhé poloviny. Téměř 500 českých a 200 zahraničních vojáků z pěti armád NATO mají možnost prověřit si své taktické dovednosti. Celkem 12 týmů předsunutých leteckých návodčí (Joint Terminal Attack Controller) doposud realizovalo přes 400 úspěšných navedení na cíl a to vše za vzdušné podpory 23 letadel. Piloti v první části cvičení nalétali přes 165 hodin.

„Navzdory nepříznivé epidemiologické situaci se podařilo zorganizovat další ročník cvičení. Všichni cvičící dodržují přísná hygienická opatření a i přes všechna úskalí věřím, že se nám podaří udržet vysokou úroveň cvičení a nabyté zkušenosti vojáci zúročí v bojových operacích,“ uvedl ředitel cvičení plukovník Aleš Cápal.

Sedmý ročník již tradičně hostí 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Zatímco vojáci cvičí v odlehlých prostorech vojenského újezdu Boletice a v posádce Bechyně, řídící štáb zůstává na mateřské základně. Taktickým námětem cvičení jsou kromě postupů blízké vzdušné podpory také plánování a provedení smíšených vzdušných operací, kdy vojáci cvičí postupy koordinace pozemních prostředků s leteckými.

I v letošním roce cvičení se do cvičení zapojí americké letectvo s bezpilotním prostředkem MQ‑9, tankovacím letounem KC-135 a strategickým bombardérem B-52. Českou armádu reprezentují čtyři bitevní vrtulníky Mi-24V/35, dva přepravní vrtulníky Mi-171Š, dva bojové letouny JAS-39 Gripen a pět bitevníků  L-159 Alca. Z dalších armád vyslali letadla na cvičení Slovensko – vrtulník Mi-17 a Německo – bojové letouny Eurofighter 2000 a PA-200 Tornado a cvičné letouny Learjet 35A a Pilatus PC-9.

V tomto týdnu pokračuje v uvedených vojenských prostorech taktický výcvik leteckých návodčí, posádek letadel a pozemních jednotek. Letová činnost AMSE20 bude oficiálně ukončena ve 23 hodin ve čtvrtek 17. září, na pátek a sobotu připadnou odjezdy a odlety všech cvičících směrem k domovským základnám.

Kromě České republiky se cvičení účastní dalších pět armád aliančních zemí (Estonsko, Maďarsko, Německo, Slovenská republika a Spojené státy americké). Cvičení je zaměřeno na sladění činnosti předsunutých leteckých návodčích s osádkami letounů i vrtulníků a s veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí. Nedílnou součástí cvičení je také prověření schopností ČR poskytnout hostující podporu zahraničním jednotkám, takzvaný Host Nation Support.

Fotogalerie