Důležitou roli na cvičení Ample Strike mají i příslušníci zálohy, řekl generál Bečvář

Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář a jeho protějšek z Makedonie generálporučík Metodija Velichovski Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář a jeho protějšek z Makedonie generálporučík Metodija Velichovski
  • 14.9.2016
  • Marek Švoma

Náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Josef Bečvář dnes navštívil 22. základnu vrtulníkového letiště Sedlec Vícenice u Náměště nad Oslavou. Společně se svým protějškem z Makedonie generálporučíkem Metodijou Velichkovskim a řadou dalších zástupců českého generálního štábu a velitelů vojenských útvarů vzdušných a pozemních sil Armády ČR se zde seznámil s organizací a cíli mezinárodního cvičení Ample Strike 2016.

Mezinárodního cvičení Ample Strike 2016 ve vojenském prostoru Náměšť nad Oslavou se vedle 16 armád aliančních a partnerských zemí poprvé zúčastní příslušníci aktivní zálohy. Jejich úkolem je především ochrana základny a plnění přidělených úkolů. O tom se dnes mohl přesvědčit i generál Bečvář, který po řadě dynamických ukázek nešetřil chválou.

„Toto významné mezinárodní, součinnostní cvičení, kde cvičí stovky zahraničních účastníků a prakticky všechny složky AČR je pro nás velice důležité. Jsou zde naši letečtí návodčí, kteří mají na bojišti důležitou úlohu, ale i příslušníci zálohy. S jejich prací jsem nadmíru spokojen. Jsou to srdcaři, kteří výraznou měrou přispívají k plnění důležitých úkolů. Za zmínku stojí i zapojení starostů a obyvatel okolních obcí, kterým patří velký dík, jelikož si cvičení žádá i zvýšený letecký provoz," uvedl generál Bečvář.

Stejně jako v loňském roce je cvičení plně v gesci Armády České republiky. Řídícím prvkem je Velitelství Vzdušných sil. Komplexní logistické zabezpečení poskytují téměř všechny složky Armády ČR. Vše pak koordinuje 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Právě schopnost hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám je dalším z hlavních cílů cvičení.

Leteckou podporu vojákům poskytují letouny AČR L-159 ALCA, L-39 Albatros a JAS-39 Gripen, vrtulníky Mil Mi-24/35 a Mi-171. Účastní se také litevské L-39, německé PC-9, LearJet a Tornado, polské Su-22, maďarské JAS-39 a slovinské PC-9. Spojené státy americké se zapojují vrtulníky AH-64 Apache a letouny B-1 a B-52, které budou působit ze základny ve Velké Británii.

Autor: Michal Voska

Fotogalerie