Dynamické ukázky na cvičení Ample Strike 2018 ukázaly naši připravenost a přínos Alianci, řekl ministr obrany v Náměšti

8_1604.jpg
  • 6.9.2018
  • Zuzana Špačková

Ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata, velvyslanec Spojených států amerických Stephen B. King, vojenští přidělenci účastnických států a zástupci armády ve čtvrtek navštívili ukázkový den mezinárodního cvičení Ample Strike 2018 na vrtulníkové základně v Náměšti nad Oslavou.

Ministra Metnara na základně přivítal velitel 22. základny vrtulníkového letectva plukovník Petr Čepelka společně s řídícím cvičení plukovníkem Zdeňkem Gabrielem, který je i náčelníkem operačního odboru Vzdušných sil AČR.

Součástí programu Media Day byla prezentace cvičení, ukázka výcvikového simulátoru pro předsunuté letecké návodčí a dynamická ukázka boje v městské zástavbě.

Zapsal se do kroniky

Ministr obrany si dále prohlédl prostory základny, pohovořil s vojáky i záložníky a zapsal návštěvu do kroniky základny.

„Jsem velice rád, že se významně podílíme na tomto cvičení, které je pro naši armádu přínosné. V rámci dnešního programu jsem viděl řadu ukázek, s jejichž provedením jsem byl spokojený. Byly profesionálně a špičkově zvládnuté. To dokazuje naši připravenost a náš přínos Alianci,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

800 vojáků v misích

„Aktuálně máme v zahraničních operacích kolem 800 vojáků, samozřejmě i nespecifikovaný počet leteckých návodčích. Ti patří ke světové špičce, což jasně dokazuje i nasazení na cvičení Ample Strike,“ upřesnil náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata.

Po ukázkách se ministr i s doprovodem přesunuli na stojánku „M,“ kde si prohlédli armádní leteckou techniku. K vidění byla celá škála letounů a vrtulníků účastnících se cvičení, tedy JAS-39 Gripen, L-159 Alca, F-16 či Mi-24 Hind.


  • Cvičení Ample Strike 2018 se koná na základě Usnesení vlády ČR č. 866 ze dne 6. prosince 2017 a v souladu s plánem činnosti resortu MO na rok 2018.
  • Účastní se jej celkem 18 zemí (Belgie, Dánsko, Chorvatsko, Kanada, Estonsko, Finsko, Velká Británie, Německo, Maďarsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Nizozemsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené státy americké, Švédsko) a samozřejmě Česká republika.
  • Vyjma rozsáhlé letecké techniky je zde i 28 týmů předsunutých leteckých návodčích.

Text a foto: Michal Voska

Fotogalerie