Úvodní stránka > Aktuality > Generál Opata se na cvičení Ample Strike setkal se záložníky

Generál Opata se na cvičení Ample Strike setkal se záložníky

 Ve čtvrtek 6. září 2018 se náčelník Generálního štábu AČR Aleš Opata setkal na cvičení Ample Strike se záložníky. V  doprovodu svého poradce pro aktivní zálohu kapitána Ludvíka Cimburka, velitele 22. základny vrtulníkového letectva plukovníka Petra Čepelky a ředitele cvičení plukovníka Zdeňka Gabriela se seznámil s jejich výcvikem a hlavní činností v rámci cvičení.

Během zdravotní přípravy, která se uskutečnila pod vedením instruktorů CLS (combat life saver) simulovali vojáci postup při zranění svého kolegy v boji, jeho následný přesun do bezpečí a poskytnutí první pomoci. Po skončení ukázky poděkoval generál Opata všem záložníkům za jejich zodpovědný přístup k obraně naší země: „Oceňuji každého, kdo se rozhodl stát se členem aktivní zálohy a dobrovolně tak převzít výkon branné povinnosti občana České republiky.“

Generál Opata dále zmínil spokojenost nad naplněností jednotek, která dle jeho slov svědčí o vzrůstajícím zájmu veřejnosti o armádu. Hovořil také o vybavení jednotek novou výzbrojí a výstrojí. Aktivní záložníci vidí jako problematické naplňování pěších rot při Krajských vojenských velitelstvích, kdy proces náboru je zdlouhavý. Hodnotili pozitivně kurzy základní přípravy a možnost účasti na mezinárodním cvičení.

„Děkuji za podněty, které je třeba řešit. Nechtěl bych, aby byl vnímán nějaký rozdíl mezi jednotkami aktivní zálohy a profesionálními vojáky. K vašim potřebám přistupuji naprosto stejně. Jsme jedna republika - jedna armáda,“ sdělil v závěru generál Opata a popřál příslušníkům mnoho úspěchů v jejich osobním i profesním životě.

 

Vojáci v aktivní záloze jsou primárně předurčeni pro ochranu objektů důležitých pro obranu státu, kterým se v letošním roce stala nejen letecká základna, ale také část kasáren, která byla součástí náročných scénářů s předsunutými leteckými návodčími a osádkami letounů. Nově vytvořené jednotky aktivní zálohy ve struktuře vzdušných sil jsou určeny k posílení schopností strážních a logistických jednotek.

 

Fotogalerie

Nahoru