Letošní Ample Strike doplní protivzdušná obrana a tankování za letu

1.jpg
  • 31.8.2016
  • Marek Švoma

Ve dnech 30. srpna do 20. září 2016 bude na území ČR probíhat mezinárodní cvičení Ample Strike 2016. Cvičení, kterého se bude účastnit celkem 17 armád aliančních a partnerských zemí, je určeno ke sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemích jednotek.

„Armáda ČR se aktivně podílí na rozvíjení schopností našich a koaličních vojáků. Právě efektivní spolupráce leteckých a pozemních sil je jednou z odpovědí na současné ozbrojené konflikty,“ řekl v úvodu tiskové konference velitel Vzdušných sil Armády České republiky brigádní generál Jaromír Šebesta a dodal: „Jako plnohodnotný člen Severoatlantické aliance tak již třetím rokem navazujeme na cvičení Ramstein Rover, které byly organizovány z úrovně NATO. Dnes je Ample Strike plně v gesci Armády České republiky, která zabezpečuje kromě výcviku také logistické zázemí zahraničním vojákům.“

V roce 2015 bylo v průběhu cvičení realizováno rekordních 1 600 navedení, v roce 2016 není cílem toto číslo překonat z důvodu větší komplexnosti a složitosti scénářů.

 „Sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek je stále hlavním tématem cvičení Ample Strike. V letošním roce scénáře navíc doplníme například zapojením prostředků protivzdušné obrany, které budou působit jak ve prospěch jednotek, tak i proti pilotům letounů a vrtulníků, kteří se budou zdokonalovat v taktice překonávání protivzdušné obrany,“ uvedl řídící cvičení plukovník Zdeněk Bauer z Velitelství vzdušných sil.

 Doplňování paliva ve vzduchu

 Další novinkou, která je součástí cvičení, je doplňování paliva ve vzduchu během misí taktického letectva i bombardérů. Americké tankery KC-135R budou využívat nejen německé stroje Tornado, české a maďarské gripeny, ale i letoun B-1.

„Strategické bombardéry B-1 a B-52 budou působit z letecké základny Faiford ve Velké Británii a neponesou žádnou výzbroj, stejně jako všechny letouny působící ze zahraničí,“ dodal plukovník Bauer.

K dnešnímu dni se počítá se zapojením celkem 24 kusů zahraniční letecké techniky a 10 letounů a vrtulníku Vzdušných sil AČR. Počet 1 500 cvičících tvoří necelých 300 vojáků zahraničních armád, 180 vojáků aktivní zálohy (ve dvou rotacích) a okolo 1 000 českých vojáků. Letouny bude navádět v průběhu cvičení celkem 27 týmů předsunutých návodčích v počtu okolo 150 osob.

Denní aktualizace letů na webu

„Z naší základny budou působit německé letouny Pilatus PC-9 a LearJet, litevský L-39 Albatros, slovinský Pilatus PC-9M a čtyři polské stroje Su-22,“ upřesnil počty techniky plukovník Petr Čepelka, velitel 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou. „Informace o letovém úsilí v operačních prostorech v jednotlivých dnech budeme denně aktualizovat na našich webových stránkách,“ doplnil Čepelka.

Cvičení Ample Strike 2016 se koná na základě Usnesení vlády ČR č. 1074 ze dne 21. prosince 2015 a v souladu s plánem činnosti rezortu MO na rok 2016.  K datu 25. srpna 2016 je nadále potvrzena účast celkem 17 zemí (Belgie, Česká republika, Chorvatsko, Kanada, Estonsko, Finsko, Francie, Velká Británie, Německo, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Nizozemsko, Polsko, Řecko, Slovinsko, Spojené státy americké).

Hlavní letové úsilí bude probíhat v pracovních dnech od 5. do 16. září v časech 09.00 hod. až 23.00 hod., ve dnech pracovního klidu však může dojít k příletům či odletům letecké techniky nebo k přeletům mezi operačními prostory.

Autor: kapitán Tomáš Maruščák

Přílohy ke stažení

Fotogalerie