Home page > Aktuality > Proběhla informační kampaň ke cvičení Ample Strike 2020

Proběhla informační kampaň ke cvičení Ample Strike 2020

Necelé dva týdny dělí obyvatele České republiky od zahájení jednoho z nejdůležitějších armádních cvičení v roce, Ample Strike 2020. Toto rozsáhlé cvičení, a především letecká aktivita v jeho rámci, zasáhne do života obyvatel v několika krajích České republiky.

Již tradičně proto armáda přistoupila k provedení informační kampaně mezi zástupci místní samosprávy, která proběhla v týdnu od 10. do 14. srpna 2020. „Pro informační kampaň byl vytvořen leták se základními informacemi o cvičení včetně kontaktních údajů pro případ dotazů nebo stížností ze strany veřejnosti“, sdělila kapitánka Lucie Machorková z tiskového střediska cvičení. Spolu s dalšími podrobnějšími informacemio cvičení byl tento leták rozeslán starostům a dalším zástupcům veřejné správy sídlícím v operačním prostoru v okolí Náměště nad Oslavou.

Schůzky se starosty a jejich zástupci

Pro operační prostory v okolí Bechyně a vojenského újezdu Boletice byl zvolen kontakt formou schůzek, tedy tzv. face-to-face komunikace. „Cimikáři“ (odborníci na civilně-vojenskou spolupráci) z Olomouce objížděli starosty a informovali je o podrobnostech nadcházejícího cvičení. „Naši příslušníci se sešli celkem se zástupci 18 obcí a měst. Starostové byli ujištěni o tom, že organizátoři cvičení udělají maximum pro to, aby byl dopad cvičení na veřejnost minimální“, řekl kapitán Jan Rybička ze skupiny kybernetických sil a informačních operací.

Pochopení ze strany veřejnosti

Příslušníci mobilních styčných týmů civilně vojenské spolupráce byli v naprosté většině případů starosty ujištěni o tom, že se neočekávají rozsáhlé stížnosti ze strany místních obyvatel v okolí Boletic a Bechyně. To potvrdila i slova paní Věry Kubešové ze Sudoměřic u Bechyně: „Jsme na přítomnost armády zvyklí a bereme ji jako součást každodenního života. Mnoho rodin z této oblasti má mezi sebou bývalého nebo aktivního příslušníka Armády České republiky nebo aktivních záloh“.

Mobilní tým v pohotovosti

„Po celou dobu přípravné i prováděcí části cvičení je v pohotovosti tiskové středisko, které má kromě jiného za úkol řešit i případné stížnosti a informovat o letové činnosti. Skupina kybernetických sil a informačních operací bude po dobu prováděcí části cvičení vyčleňovat mobilní styčný tým, který je v případě potřeby schopný zasáhnout přímo v terénu“, dodal na závěr řídící cvičení Ample Strike 2020 plukovník Aleš Cápal.


  • Mezinárodní taktické cvičení Ample Strike 2020 se uskuteční na území České republiky ve dnech 31. srpna až 19. září 2020.
  • V rámci cvičení budou využívány vojenský výcvikový prostor Boletice, posádka Bechyně, 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, 21. základna taktického letectva Čáslav a Správa letiště Pardubice.
  • Nejintenzivnější výcvik (včetně letové aktivity) bude směřován na pracovní dny v čase od 9.00 do 23.00 hodin v termínu 7. až 17. září 2020.
  • V nočních hodinách a o víkendu může dojít k  přeletům techniky mezi jednotlivými operačními prostory.
  • Z důvodu předcházení šíření epidemie COVID-19 budou cvičící dodržovat mimořádná hygienická opatření a bude minimalizován kontakt cvičících s místními obyvateli.

Foto: Příslušníci skupiny kybernetických sil a informačních operací (Olomouc)

Fotogalerie

Nahoru