Úvodní stránka > Aktuality > Strategický bombardér B-1B demonstroval svou sílu!

Strategický bombardér B-1B demonstroval svou sílu!

Tým českých leteckých návodčích si v průběhučasové rezervy scénáře procvičil navedení letounu nanízký průlet nepřátelským územím. Týmu byl přidělený bombardér, který byl zrovna v dosahu a nad leteckou základnou v Náměšti zahřměl tento devadesátitunový kolos s bezmála třicetimetrovým rozpětím křídel.

Mezinárodní cvičení Ample Strike 2016 je zaměřeno na sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek. Návodčí s piloty bombardéruvyužili jedinečné situace, která se jim naskytlaa procvičili navedení letounu nad nepřátelské území s cílem zastrašit nepřítele takzvanou „demonstrací síly“. „Původně jsme s nízkým průletem strategického bombardéru nepočítali, ale nejednalo by se o cvičení, kdyby vše probíhalo podle dlouhodobého plánu. Musíme pracovat s nově vzniklými scénáři tak, jak si to vyžadují reálné situace,“ vysvětluje řídící cvičení plukovník Zdeněk Bauer a dodává: „Cvičíme tak návodčí, aby byli schopni reagovat na změny pod tlakem času. Je to velmi důležitá součást psychické odolnosti návodčích.“

Demonstrace síly je častým nástrojem

„V průběhu zahraniční operace v Afghánistánu jsme demonstraci síly používali často, když náš konvoj napadli povstalci. Cílem bylo, aby letoun povstalce vystrašil a odradil je od dalšího útočení. Pokaždé to zabralo, když jim nad hlavami v nízké výšce zaburácely vojenské stíhačky nebo bojové vrtulníky. Prostě se rozutekli,“ objasňuje účel demonstrace síly zkušený letecký návodčí z řídícího štábu cvičení. Ve vojenství a politice je souslovím demonstrace síly popisována ukázka vojenské síly. Formou může být například vojenská přehlídka nebo zastrašení nepřítele způsobením rozsáhlých škod na životech a majetku.

BombardéryB-1 a B-52 amerických vzdušných sil se cvičení účastní z britské letecké základny ve Faifordu, v Česku nepřistávají. Celkem se cvičení Ample Strike účastí 23 zahraničních letounů spolu s 10 českými letouny, 1116 českých vojáků včetně zabezpečujícího personálu a 292 zahraničních účastníků.


Strategický bombardér Lancer B-1B je americký nadzvukový strategický bombardér. Stroj byl vyvinutý k provádění jaderných úderů v hloubi Sovětského svazu, ale po roce 2000 úspěšně plnil i taktické úkoly. Nasazený byl v operacích Pouštní liška, Spojenecká síla, Trvalá svoboda a ve válce v Iráku. Spolu s letouny B-52 Stratofortress a B-2 Spirit dnes tvoří páteř bombardovacího letectva USA. Ve výzbroji se s ním počítá minimálně do roku 2040. Stroje B‑1 a B-52 se v průběhu posledních desetiletí profilují především jako konvenční bombardéry, které jsou schopny poskytovat i přímou leteckou podporu jednotkám v operacích.


Autor: kpt. Jakub Šimíček, tiskové a informační středisko mezinárodního cvičení Ample Strike 2016

Fotogalerie

Nahoru