Home page > Aktuality > Vojáci aktivní zálohy se střetli s leteckými návodčími

Vojáci aktivní zálohy se střetli s leteckými návodčími

V rámci cvičení Ample Strike 2017 dostali příslušníci aktivní zálohy unikátní možnost podílet se na výcviku elitních leteckých návodčích z několik států Evropy. V roli protivníka napadali jednotku, která ve své sestavě měla možnost využít právě předsunuté letecké návodčí.

Aktivní záložníci tak v rámci taktických situací čelili nevýhodě v podobě cvičných úderů bojových letounů Tornado, stíhacích bombardérů Su-22 či turbovrtulových strojů Pilatus PC-9M. Vzhledem k tomu, že sami byli k útoku či obraně vyzbrojeni pouze ručními zbraněmi a podporu si přivolat nemohli, výsledek střetu byl předem daný.

Pro zkušené profesionály z Nizozemska, Dánska, Itálie a řady dalších členských či partnerských států NATO se ale jednalo o cenný příspěvek do komplexního scénáře, který je připravuje na ostré nasazení v zahraničních operacích v Asii či Africe. Řada cvičících návodčích jsou veteráni bojových misí v Afghánistánu či africkém Mali.

„Vojáci aktivní zálohy si možnost účasti na mezinárodním cvičení chválí. Jsem přesvědčen, že záložníkům nabízejí vzdušné síly opravdu atraktivní výcvik,“ prozrazuje kapitán Gustav Stehlík, velitel roty aktivní zálohy 21. základny taktického letectva Čáslav. Nově vytvořené jednotky aktivní zálohy ve struktuře vzdušných sil jsou určeny k posílení schopností strážních a logistických jednotek. Výstavba a naplňování personálem započalo v lednu roku 2017.

Fotogalerie

Nahoru