Home page > Aktuality > Vzpomínáme na nadporučíka Lubomíra Šiguta. Uplynulo devatenáct let od letecké nehody našeho kamaráda a kolegy.

Vzpomínáme na nadporučíka Lubomíra Šiguta. Uplynulo devatenáct let od letecké nehody našeho kamaráda a kolegy.

Zítra uplyne devátenáct let od tragické letecké nehody letounu Su-22M4 z náměšťské letecké základny, během které zahynul vojenský pilot nadporučík Lubomír Šigut.

K letecké havárii došlo 16. června 2000 krátce po desáté hodině. Z mezinárodního cvičení Clean Hunter 2000, konaného na letecké základně Memmingen v SRN, se vracel roj letounů Su-22 ve složení 3xSu-22M4 a 1x Su-22 UM3K. Naproti jim z cílového letiště v Náměšti odstartoval roj letounů Su-22. Obě skupiny se setkaly nad Jížnimi Čechami  a uskutečnily skupinový let zpět do Náměště. Provedly skupinový průlet nad základnou a následně rozchod k přistání. Nastala tlačenice, neboť letouny vracející se z cvičení měly nedostatek paliva a o moc lépe na tom nebyly ani letouny druhého roje. Každý se tak snažil dostat co nejrychleji na zem a letci přistávali v krátkých intervalech za sebou.

Nadporučík Lubomír Šigut přistával jako druhý hned za velitelem roje, dostal se příliš blízko za něj a  aby dodržel bezpečnou vzdálenost od něj dělal během přistání ostré zatáčky na minimální rychlosti.  Vědom si  nedostatku paliva po dlouhém přeletu z Memmingenu a dalších letounů přistávajících rovněž s malou rezervou paliva   za ním, jednal ve stresu, zapomněl vysunout vztlakové klapky. Poslední jeho slova zněla "pokračuji v přistávacím manévru". Následně  letoun ve velkém náklonu ztratil rychlost a došlo tak krátce před přistáním, 4km před VPD, k jeho pádu.  Pilot se pokusil o katapultáž, k té však došlo v malé výšce a ve velkém více jak devadesátistupňovém náklonu, tedy  podmínkách, které neumožnily, aby se mu otevřel padák.  Dopadl v blízkosti letounu a zahynul. V místě havárie letounu mu byl postaven pomníček.

Příslušníci základny uctili v pátek 14. června 2019 památku svého kamaráda a kolegy položením květinového věnce a minutou ticha.

Fotogalerie

Nahoru