Home page > Aktuality > Zaměstnavatelé aktivních záloh ocenění náčelníkem generálního štábu navštívili prezentační den cvičení Ample Strike na vrtulníkové základně v Náměšti

Zaměstnavatelé aktivních záloh ocenění náčelníkem generálního štábu navštívili prezentační den cvičení Ample Strike na vrtulníkové základně v Náměšti

Na pozvání náčelníka Generálního štábu Armády České republiky navštívili 22. základnu vrtulníkového letectva poblíž Náměště nad Oslavou zástupci firem Asociace na podporu aktivních záloh, kteří byli v loňském roce oceněni armádním generálem Josefem Bečvářem za podporu v rozvoji obranyschopnosti České republiky. Navíc je Asociace organizátorem sportovní akce pro děti a dospělé vedené vojáky z povolání i v aktivní záloze nazvané ARMY TEST, během které si sportovci ověřují fyzickou zdatnost.

Návštěva se uskutečnila v rámci prezentačního dne cvičení Ample Strike 2017. Na otázku, jak oni sami vnímají z pohledu zaměstnavatele působení svých zaměstnanců v aktivních zálohách, uvedli, že si uvědomují složitost problému při absenci člověka v práci, nicméně z jejich pohledu je to způsob, jak alespoň trochu přispět k lepšímu fungování této země. Majitel firmy Alfeko Třebíč, s.r.o. Libor Wurm se svěřil, že zaměstnává jednoho záložáka, a to velitele jihlavské pěší roty. „Já jsem se poprvé setkal s člověkem, který nediskutoval nad zadaným úkolem a snažil se najít způsob jak ho splnit. Přišel k nám spolehlivý člověk s velkým smyslem pro zodpovědnost“.  Zástupce firmy Securitas ČR poskytující komplexní bezpečnostní služby Miroslav Staško sdělil, že mají ve firmě hned osm příslušníků aktivních záloh. Kromě uvedených firem se prezentačního dne účastnili představitelé firmy IP Izolace Polná, s.r.o. a BigBoard, a.s. Praha.

Na půdě vrtulníkové základny přivítal hosty náčelník štábu základny plukovník Alois Matýzka v doprovodu poradce NGŠ AČR pro aktivní zálohy Ludvíka Cimburka. Během programu měli podnikatelé příležitost setkat se se zástupcem náčelníka generálního štábu – ředitelem Společného operačního centra MO generálmajorem Jiřím Vernerem a velitelem Vzdušných sil AČR generálmajorem Jaromírem Šebestou. Pro hosty a zástupce médií byla připravena dynamická ukázka simulovaného útoku na jednotku aktivních záloh, která si k eliminaci protivníka vyžádala tým rychlé reakce a předsunutého leteckého návodčího. „Jsem rád, že jste dnes tady a chci Vám poděkovat za Vaši podporu,“ řekl při setkání generál Verner.

Vojáci v záloze jsou primárně předurčeni pro ochranu objektů důležitých pro obranu státu, kterým se v letošním roce stala nejen letecká základna, ale také část kasáren, která byla součástí náročných scénářů s předsunutými leteckými návodčími a osádkami letounů. Nově vytvořené jednotky aktivní zálohy ve struktuře vzdušných sil jsou určeny k posílení schopností strážních a logistických jednotek. Výstavba a naplňování personálem započalo v lednu roku 2017.

Fotogalerie

Nahoru