NATO TIGER MEET POPADESÁTÉ

Poprvé se letecké jednotky NATO, které mají ve svém znaku tygra nebo jinou velkou kočkovitou šelmu, setkaly v létě roku 1961 na základně britského královského letectva RAF Woodbridge, hostitelskou letkou byla tehdejší 79. stíhací letka americké armády. Důvodem jejich setkávání se stala snaha společně procvičit nové způsoby leteckých manévrů, výměna zkušeností a ukázka strojů.

Prestižní letecké cvičení spojeneckého letectva v Evropě s názvem WILD HIND 2011 se u příležitosti padesátého výročí setkání tygřích letek uskutečnilo ve francouzském Cambrai, a to ve dnech 9. až 20. května 2011. Zúčastnilo se ho osmnáct letek ze třinácti států. České armádní letectvo, kromě stíhacích strojů, bylo tradičně zastoupeno leteckým a technickým personálem 221. vrtulníkové letky se dvěma bitevními vrtulníky Mi-24/35 HIND z 22. základny letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Současná 221. vrtulníková letka je právoplatným členem tohoto elitního klubu již od roku 2001.

Cvičení je především zaměřené na výcvik posádek letounů a vrtulníků v létání misí v rámci tzv. kombinované letecké operace COMAO (Combined Air Operations), nácvik operačních a taktických postupů používaných v mezinárodních misích, zejména ISAF a dále na zdokonalení pilotů a zabezpečujícího personálu ve standardních operačních postupech NATO při činnosti mezinárodní smíšené jednotky. Podle slov zástupce velitele vrtulníkové letky majora Pavla Procházky byl kladen největší důraz na společné postupy během plánování. „Jedna věc je misi naplánovat tak, aby byla proveditelná, druhá pak misi provést v praxi tak, jak bylo naplánováno. To vše za účelem zvýšení interoperability leteckých jednotek při působení v mezinárodních a multikomponentních misích“.

 

Během cvičení letky absolvovaly několik realistických misí. Létalo se ve dvou vlnách, dopoledne se procvičovaly základny bojové manévry a základní taktiky, v odpolední směně se prováděly COMAO. Piloti plnili různé náročné letové manévry, jako je například doprovod záchranných vrtulníků nad nepřátelským územím nebo pátrání po posádce na území nepřítele tzv. CSAR (Combat Search and Rescue). Posádky českých vrtulníků Mi-24/35 měly reálnou možnost prověřit v průběhu cvičení víceúčelovost svého stroje, a to v okamžiku, kdy byli italští kolegové dopravního vrtulníku AV 212 nuceni nouzově přistát do terénu. V tu chvíli  převzala jedna „dvacetčtyřka“ roli záchranného vrtulníku - vyzvedla pasažéry a společně s palebnou podporou druhého českého stroje úspěšně misi dokončily.

 

Během dvoutýdenních manévrů nalétali piloti 221. vrtulníkové letky v celkovém součtu 8 letových dnů, tedy bezmála padesát letových hodin a 40 letů včetně příletu a odletu. Tým z Náměště měl v průběhu kombinovaných leteckých operací možnost vyzkoušet si jak roli „mission commander“, kdy velel celé skupině letadel, včetně stíhačů, ale také roli „rescue mission commander“, nebo-li velitel vrtulníků a zároveň velitel v místě působení na nepřátelském území.

Jak již bylo zmíněno na začátku, letošní Tiger Meet se celý nesl v duchu oslav padesátého výročí vzniku Asociace tygřích letek NATO, proto vedle pracovních povinností byl program zúčastněných obohacen o kulturní zážitky spojené s oslavami. Na závěr tohoto cvičení bývá zvykem vyhodnotit a ocenit nejlepší letku, která obdrží putovní trofej v podobě sošky stříbrného tygra, tzv. „Silver Tiger Trophy“. Čeští „Tygři“ z tehdejší 231.letky vrtulníkové základny v Přerově získali toto ocenění v roce 2002. Letky jsou hodnoceny v několika kategoriích, a to létání a dodržování bezpečnostních zásad, kvalita plánovacího procesu, velení a řízení, profesionalita jednotky jako celku a tzv. Tiger spirit, neboli „duch tygra“. Více informací naleznete na webových stránkách www.natotigers.org.

text: Štěpánka Skřipská

foto: Ludmila Formánková – 22. základna letectva Sedlec, Vícenice u Náměště n/O

Fotogalerie