Pád vojenského vrtulníku do obytné zóny

Naštěstí se jedná pouze o stručný námět taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina konaného 4. června 2014. Svým rozsahem se jednalo v tomto roce o největší společné taktické cvičení, kterého se zúčastnila i 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, v jejíchž prostorách se  toto cvičení uskutečnilo.

V 10:00 hodin byl civilním obyvatelstvem a přes letovou řídící věž nahlášen pád vojenského vrtulníku.  Dopravní vrtulník Mi-171 Š se zřítil na panelový dům v Náměšti nad Oslavou, který byl částečně poškozen, hořící trosky vrtulníku byly rozmetány na velkém území. V tento moment se rozjelo čtyřhodinové intenzivní cvičení, jehož cílem bylo primárně ověřit informační toky a spojení mezi jednotlivými složkami, postup a taktiku složek integrovaného záchranného systému při společném zásahu záchranných a likvidačních pracích.

Taktické cvičení začalo vyhlášením nejvyššího třetího stupně poplachu integrovaného záchranného systému. Na místo vyjely aktivované jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů, záchranné služby, Policie České republiky, Česká inspekce životního prostředí, bezpečnostní rada města Náměšť nad Oslavou a další specialisté.  Poprvé v historii taktických cvičení složek integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina byl vyžádán balistický štít pro bezpečné provedení hasících prací. Dopravní vrtulník totiž v době svého zřícení nesl zhruba jednu tunu paliva, lehkou výzbroj a na palubě se nacházelo pět členů osádky, z nichž tři pád nepřežili. Věrohodně namaskovaných zranění bylo při havárii včetně pěti usmrcených šedesát. Ve spolupráci s profesionálními hasiči bylo nejprve nutné dostat se do hořící uzamčené budovy a následně zraněné vyhledat, poskytnout jim první pomoc a zorganizovat jejich transport do zdravotnických zařízení. Z důvodu velkého počtu zraněných a lokace události v imaginární obydlené zóně byla zřízena informační linka pro veřejnost a místo pro informování o postižených osobách. Na místě šetřily následky ekologické havárie od leteckého paliva pracovníci České inspekce životního prostředí. Spolu se zahájením činnosti složek integrovaného záchranného signálu byly aktivovány  složky Armády České republiky zabezpečující vyhledávání zraněných a mrtvých osob, záchranu osádky a dalších. Od 22. základny vrtulníkového letectva se jednalo o jednotku SAR (Search and Rescue) a jednotku letecké pátrací a záchranné služby.

Cvičení se zúčastnilo bezmála 200 cvičících a dle prvních informací proběhly veškeré kroky dle stanovených pravidel a nařízení ve stanovených limitech. Úkoly a cíl taktického cvičení tak byly splněny. Věříme všichni, že v reálu nebude potřebný, ale jak praví známé motto: “Štěstí přeje připraveným“.

Text a foto: kapitánka Jana Skřivánková, 22. základna vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou

Fotogalerie