Ample Strike II/Odolné nebe: S místními hovoří armádní CIMIC týmy

prislusnici_mobilniho_tymu_cimic_s_tiskovou_mluvci_ceskeho_krumlova.jpg
  • 24.8.2022
  • Jindřiška Budiková

Na konci srpna se na tři týdny rozburácí české nebe. Začíná totiž jedno z největších leteckých cvičení, Ample Strike II/ Odolné nebe. S velkou aktivitou letadel je ale spojena i zvýšená hluková zátěž. Proto do obcí v blízkém okolí plánovaných přeletů již tradičně vyjeli CIMIC (civilně vojenská spolupráce) týmy, aby se setkaly s jejich zástupci. Jelikož má cvičení Ample Strike bohatou historii, všichni starostové a starostky vědí, co čekat. „Nějaké hlasité přelety nebo střelba, to už k nám tady prostě tak nějak patří. Naše starousedlíky nevyvede z míry už snad nic a noví spoluobčané jsou armádou předem velmi dobře informováni“, sdělila starostka obce Libavá Štěpánka Tichá. Dodala, že nejvíce problémů mohou vyvolat noční aktivity cvičících.

„Ample Strike II/ Odolné nebe je mezinárodní letecké cvičení soustředěné na činnost leteckých návodčích. Jejich výcvik musí probíhat také za podmínek snížené viditelnosti, tedy v nočních hodinách. Výcvik, včetně létání, se v tuto dobu snažíme omezit na opravdu nutné minimum, což místní obyvatelé chápou a velmi chválí,“ řekl praporčík Martin Kresta, řídící informační kampaně

Kontakt s místními ale tímto přátelským setkáním rozhodně nekončí. Po celou dobu vojenského cvičení bude k dispozici tým, který by řešil případné stížnosti přímo na místě, lidsky tváří v tvář.

Na to jsou totiž specialisté vojáci olomouckého útvaru Kybernetických sil. Slouží jako můstek mezi civilním a vojenským prostředím. Spolupracují s představiteli státní správy a samosprávy. Setkávají se s obyvateli, ptají se na jejich potřeby, postoje, názory, každodenní život a snaží se pomoci různými projekty.

V zahraničích operacích mimo jiné vykonávají roli prostředníka mezi vládními a nevládními organizacemi a místním obyvatelstvem.

Jsou tedy ideálním koordinačním nástrojem například při humanitárních krizích, přírodních katastrofách, ale také při klasickém vedení vojenské operace.

Práce u jednotky CIMIC je velmi specializovaná a s tím je spojena i příprava jejích příslušníků. Komunikační schopnosti pečlivě pilují nejen doma, ale i v zahraničí. Jazyková vybavenost je důležitá, ovšem ještě důležitější je umět vést jednání, odhadovat situaci a adekvátně na ni reagovat. Cimikáři musí dokonale ovládat místní historii, zvyky, kuchyni a být znalí tamních současných trendů. V domácím, evropském prostředí je vše přirozené. Pří působení například na Blízkém východě nebo v Africe, tam už opravdu přichází na řadu týdny a týdny důkladné přípravy.

  • Týmy CIMIC (civilně vojenská spolupráce) sídlí v Žižkových a Bystrovanských kasárnách v Olomouci a jsou součástí Skupiny kybernetických sil a informačních operací
  • Účastnily se operací KFOR, SFOR, IZ SFOR (Kosovo), ISAF, RS (Afghánistán), MNFI (Irák),  
    EUTM (Mali)
  • V zahraničních operacích realizovali různé projekty jako např. opravy škol, studen, podpora bezpečnostních složek, pomoc při vzdělávání žen a dětí

Fotogalerie