Boj s ohněm v uzavřeném prostoru a záchrana zraněného z plamenů

ce2b6acc-5f65-4d44-8d2c-7d3843b954af.jpg
  • 13.10.2022
  • Jindřiška Budiková

Tento týden si náměšťští hasiči s ostatními kolegy z jiných útvarů prověřili svoji fyzickou zdatnost a schopnost efektivně hasit požáry v uzavřených prostorech. Ohňový kontejner Fire Dragon 7000 simuloval reálnou situaci požáru s vysokou teplotou a nízkou viditelností.

Výcvik na ohňovém trenažéru Fire Dragon je jeden z nejtěžších, který musí vojenští hasiči absolvovat. „Hasiči jsou konfrontováni se skutečnými plameny, extrémním horkem, vysokou vlhkostí, velmi omezenou viditelností a hustým kouřem“, popsal kapitán Josef Řeháček z Agentury logistiky, který výcvik řídil. 

Poprvé i záchrana lidského života z plamenů

Ze základního vstupního cvičení se podzimní výcvik na ohňovém kontejneru rozšířil na tzv. level 2, kdy do kontejneru vstupují již čtyři hasiči oproti původním dvěma a navíc úplně poprvé zachraňují lidský život. 

Před samotným vstupem do zakouřeného a hořícího trenažéru instruktoři provádí nejprve teoretickou přípravu a poté nezbytnou kontrolu hasičů, tzn. zásahového oděvu, přilby, kukly, svítilny a vzduchového dýchacího přístroje.

„Hasiči mají za úkol vylomit dveře, zachránit zraněnou osobu a provést hašení v malé obytné jednotce, která se skládá z kuchyně a obýváku. To vše pod dohledem zkušeného instruktora, který může kdykoliv všechny požáry rozšířit nebo zahořet znova. Zároveň jim ztěžuje rozpoznání únikové cesty. Celé družstvo musí pracovat jako tým a navzájem se vyrozumívat hlasitou mluvou a smluvenými signály “, objasnil Řeháček.

Jako v hořícím letadle

V kontejneru lze simulovat různé fyzikální způsoby hoření, jako jsou roll over, fresh over nebo black draft. Zjednodušeně to znamená, že oheň reaguje s daným množstvím vzduchu určitým způsobem např. valí se po stropu nebo vybuchuje proti zasahující osobě. Všechny tyto jevy se objevují v uzavřených prostorech a letadlo je uzavřený prostor, kdy při neopatrném otevření jakékoliv únikové cesty může dojít k nasátí vzduchu a rozhoření.

Vojenští psychologové jsou průvodci

Boj s ohněm představuje zátěžovou situaci, která může u zasahujících osob spustit stresovou reakci. Ta může negativně ovlivnit kognitivní funkce jako je pozornost, rozhodování, úsudek, apod. Proto je žádoucí, aby se hasiči těmto situacím vystavovali, trénovali je a tím zvyšovali svou odolnost vůči těmto stresorům. „Naše místo jako vojenských psychologů je v následném psychologickém debriefingu. Zde si s hasiči zrekapitulujeme jejich prožívání v průběhu zásahu, což je vede k pozitivní integraci zážitků ve funkci vojenského hasiče“, vysvětlila kapitánka Kateřina Hejcmanová, psycholožka 22. zVrL.

  • V české armádě je zhruba 700 hasičů rozdělených do 21 jednotek při muničních základnách, vojenských letištích a vojenských újezdech.
  • Fire Dragon 7000 je kontejner s plynovým zařízením s několika pracovními místy, kde jsou umístěny hořáky. Ty jsou rozděleny na primární hořák se stálým plamínkem a sekundární hořák s možností zvolení intenzity hoření.
  • Tahač i kontejner jsou majetkem společnosti Dräger a jsou určeny převážně pro výcvik německých a rakouských hasičů.
  • Agentura logistiky uzavřela dohodu o spolupráci v roce 2019. Německá společnost se v ní zavazuje k provádění školení a výcviku pro příslušníky vojenských hasičských jednotek Armády České republiky.
  • Výcvik probíhá v jarním a podzimním turnusu.

Fotogalerie