České a belgické posádky vrtulníků trénovali na taktických simulátorech

kokpit_simulatoru_zmensene.jpg
  • 8.12.2022
  • Jindřiška Budiková

Pochopení složitých taktických scénářů, plánování a samotné provádění letů pod vedením zkušených instruktorů v podmínkách blížících se realitě. To byly hlavní cíle mezinárodního výcviku pilotů vrtulníků, který zorganizovalo na konci listopadu centrum HTP Ostrava CZ. Výcviku se účastnily dvě posádky vrtulníků belgického letectva a dvě posádky z 22. základny vrtulníkového letectva.

Výcvik se uskutečnil na dvojici taktických simulátorů. Ty jsou tvořeny dvěma kokpity a dvěma stanovišti pro palubní střelce, kteří využívají brýle s virtuální realitou. Simulátory jsou vybaveny systémy, které ve vrtulnících používají jak čeští, tak belgičtí piloti.

„Vytváříme scénáře od jednoduchých až po ty složitější, ve kterých posádky využijí svých taktických znalostí z úrovně dvojice. Cvičí vzájemnou podporu vrtulníků, vzdušnou přepravu se zasazením jednotek nebo také tzv. výhybné manévry proti prostředkům pozemní protivzdušné obrany tzv. GBAD ( Ground Based Air Defence ) či proti napadení stíhacím letounem. Vrcholem našeho výcviku jsou složité komplexní bojové operace za účasti dalších entit, a to jak přátelských, tak nepřátelských,“ vysvětluje Ing. Ondřej Truxa, manažer Taktického centra výcviku, bývalý vojenský pilot vrtulníku a příslušník AZ.

Reálnost situace je plně dobarvena simulací komunikace v anglickém jazyce, kterou zajišťují jak čeští, tak zahraniční experti. Piloti si musí natrénovat komunikaci s pozemní jednotkou vyžadující podporu, s předsunutým leteckým návodčím, s průzkumným bezpilotním prostředkem a rovněž také s taktickým operačním centrem. Velkým benefitem výcvikového centra HTP Ostrava CZ je možnost spolupráce s instruktory QHTI (Qualified Helicopter Tactics Instructor), což jsou kvalifikování taktičtí instruktoři z Velké Británie. „ Britští instruktoři mají mnohaleté bojové zkušenosti z válek a operací, odborné znalosti a samozřejmě autentickou angličtinu“, doplňuje Truxa.

„Koncept kurzu, jak po stránce teoretické, tak především praktické v taktických letech na simulátoru je naprosto excelentní. Zde jsem si poprvé v životě mohl vyzkoušet, jaké to je, když po mém vrtulníku vystřelí nepřátelská raketa a jak proti těmto hrozbám postupovat,“ potvrzuje přínos kurzu pilot belgického letectva. Další velký přínos kurzu vidí v možnosti spolupráce se zahraničními piloty, kdy si vzájemně sdílejí své zkušenosti nejen mezi sebou, ale i s britskými instruktory.

„Tady se piloti neučí základní pilotáž vrtulníku, to se již od nich očekává, a proto je letový model simulátoru univerzální, aby si piloti různých typů vrtulníků na pilotáž lehce zvykli. Smyslem výcviku je, aby se piloti nadrilovali taktické bojové dovednosti a byli maximálně připraveni na bojové nasazení nejen v rámci asymetrických konfliktů typu Afghánistán, ale především proti rovnocennému nepříteli, který používá sofistikované systémy“ uvádí závěrem Truxa.

Fotogalerie