Home page > Aktuality > Největší letecké cvičení na území ČR, nejvíce Apačů v historii a nové náročnější scénáře, takový byl letošní ročník Ample Strike II/Odolné nebe

Největší letecké cvičení na území ČR, nejvíce Apačů v historii a nové náročnější scénáře, takový byl letošní ročník Ample Strike II/Odolné nebe

Výcvik předsunutých návodčích s leteckými osádkami ve spolupráci s pozemními jednotkami byl hlavním tématem cvičení Ample Strike II/Odolné nebe. Letos bylo cvičení navíc obohacené komplexním polním výcvikem, který sladil součinnost vzdušných a pozemních sil. Novinkou bylo také řízení leteckých operací typu COMAO (Composite Air Operations) z Národního střediska řízení a velení (ANCC-Air National Command Centre) ve Staré Boleslavi.

 

Celkem deset týmů leteckých návodčích členských států NATO a z MN BG SVK (Mnohonárodní bojové uskupení Slovensko) během cvičení 316 krát navedlo letectvo na cíl. Jednalo o osádky třiceti letounů a vrtulníků, které strávily ve vzdušném prostoru České republiky v součtu 298 hodin a uskutečnily 156 letů. Letouny působily nejen ze čtyř operačních letišť v České republice, ale také ze zahraničí. Z Italského Aviana se zapojily letouny F-16, z německých základen Neuburg stroje Eurofighter Typhoon a z Nörvenich Panavia Tornado. Historicky největší zastoupení mělo celkem šest amerických bitevníků AH-64 Apache.

 

Pozemních výcvik probíhal ve dvou výcvikových vojenských prostorech Boletice, Libavá, v okolí Českých Budějovic a v kasárnách Vícenice. Cvičení se zúčastnilo na 700 českých vojáků, 200 aliančních a téměř stovka vojáků Aktivní zálohy Ozbrojených sil ČR.

 

Komplexnější cvičení

Letošního cvičení se zúčastnilo méně zahraničních týmů předsunutých leteckých návodčích (JTAC-Joint Terminal Attack Controller), než v předchozích letech. Díky tomu se ale scénáře cvičení prodloužily, začaly v brzkých hodinách a končily pozdě v noci.  „Přineslo nám to možnost si procvičit propracované scénáře, které leteckým návodčím dodaly nové zkušenosti. Jednou z novinek byl například boj v zastavěné oblasti a zasazení vrtulníkem Mi-171 do výcvikových prostorů, což vojáci velmi oceňovali,“ sdělil řídící cvičení brigádní generál Rudolf Straka.

 

 

 

Do cvičení se ve zvýšené míře zapojily bezpilotní letouny Raven, Scan Eagle a další pozemní a protivzdušné prostředky. V příštím roce čeká náměšťské návodčí tradiční Adriatic Strike, další ročník Ample Strike nebo cvičení s Texaskou národní gardou ve Spojených státech amerických.

Fotogalerie

Nahoru