Vojáci z vrtulníkové základny si připomínají Den válečných veteránů

prapor.jpg
  • 11.11.2022
  • Stepanka Trileta

Po celém světě si lidé připomínají svátek válečných veteránů, který připadá na jedenáctý listopad. V těchto dnech myslíme na naše hrdiny, kteří padli v různých válkách a ozbrojených konfliktech. Den válečných veteránů se bezpochyby zařadil mezi nejvýznamnější svátky, které v armádě slavíme.

Při té příležitosti se na 22. základně vrtulníkového letectva konal slavnostní nástup, během kterého byl přečten Rozkaz ministryně obrany Jany Černochové ke Dni válečných veteránů. Ta v něm s ohledem na současnou složitou bezpečnostní situaci zdůraznila roli armády, která musí být připravena pomáhat nejen doma. Vzpomněla rovněž na naše padlé vojáky, kteří přišli o život při plnění úkolů a vyzvala, aby i za ně byly zapáleny svíčky a připnut květ vlčího máku jako symbol tohoto svátku. Vojákům byly během nástupu předány z rukou velitele základny brigádního generála Rudolfa Straky medaile Za službu v ozbrojených silách.

„Tím, že si připomínáme skutky našich předchůdců, jim vzdáváme úctu. Ale vzdáváme tím úctu i k našemu povolání a poslání. Určité složité události se v historii opakují. V tom jsou lidé nepoučitelní. Současná bezpečnostní situace nejen v Evropě je velmi vážná. Čelíme řadě krizí. Naše budoucnost se stává nejistou a víme, že armáda bude vždy tou poslední zárukou, na kterou se bude naše společnost spoléhat“, řekl ve svém projevu generál Straka.

Osudy válečných hrdinů si vojáci z náměšťské vrtulníkové základny připomněli společně se starostou města Náměšť nad Oslavou Janem Kotačkou u pamětní desky Emiliana Mrázka, rodáka města a příslušníka 311. čs. bombardovací perutě RAF a u rodného domu Josefa Šandery, který byl velitelem druhoválečné paradesantní skupiny Barium.

Vlčí mák jako symbol Dne válečných veteránů

O květ máku jako symbolu tohoto svátku se nevědomky zasadil kanadský chirurg John McCrea, který otřesen smrtí přítele a hrůz válečných bojišť, napsal báseň vyobrazující lány vlčích máků rostoucích na hrobech jeho spolubojovníků. Báseň ztratil, vytrousil, a našel ji britský důstojník. A protože se mu líbila, zaslal ji do rádia, kde byla čtena. A odsud se odvinul onen symbol vlčích máků, právě ony pokrývaly hroby zemřelých vojáků a lékaři McCreaovi připomínaly červánky a prolitou krev vojáků.

Na polích ve Flandrech divoké máky rostou,
tam mezi kříži, řada za řadou.
Zde ležíme. Nahoře mezi červánky,
je možná slyšet zpívat skřivánky,
zde dole kanóny jen svoji píseň řvou.

Fotogalerie