Home page > Aktuality > BĚH PRO VÁLEČNÉ VETERÁNY

BĚH PRO VÁLEČNÉ VETERÁNY

Ve dnech 2. až 5. června 2019 byla příslušníky 22. základny vrtulníkového letectva organizována akce „BĚH PRO VÁLEČNÉ VETERÁNY“ jako vzpomínka na tragédii mnohých dobrovolníků, kteří neváhali bojovat za svobodu našeho národa doma i v zahraničí.

První tým běžců z vrtulníkové základny odstartoval na hraničním přechodu Krásná u Aše v neděli 2. června 2019 přesně v 19,00 hodin. Doprovodit je přišel také místostarosta města Pavel Klepáček, který s nimi symbolicky proběhl městem.

Pro čtyři desítky příslušníků vrtulníkové základny byla připravena trasa dlouhá téměř sedm set kilometrů napříč celou Českou republikou, a to od hraničního přechodu u Aše až po Jablunkov. "Cílem akce je oslovit hlavně občany České republiky a připomenout statečnost válečných veteránů, předchůdců i novodobých vojáků. Chtěli jsme i v tomto roce navázat na loňský ročník a vytvořit tak dlouholetou tradici," říká jeden z organizátorů.  Během cesty běžci využili turisticky značené cesty a silnice, velkým městům se snažili vyhnout. Vojáci, kteří běželi v týmech štafetovým způsobem, byli vybaveni reflexními prvky, aby byla zajištěna jejich bezpečnost i bezpečnost silničního provozu.

 

Hraniční přechod Bukovec u Jablunkova dosáhl poslední běžec ve středu 5. června 2019 v 7:57 hod. Vojáci uběhli celkem 656 kilometrů.

Symbolem akce Běh pro válečné veterány se stalo srdce ve tvaru připomínající plátek makového květu - srdce jako symbol rozhodnutí mladých mužů a žen, kteří se dobrovolně rozhodli opustit své rodiny, aby se mohli do vlasti vrátit bojovat proti okupační moci. Srdce však také vyjadřuje postoj dnešní generace vojáků, kteří na hrdinství svých předků nezapomněli. Uvnitř jsou dvě siluety – pilot a příslušník pozemního vojska. Oba hledí s pokorou do země jako výraz prodělaných útrap, které následovaly v Československu po ukončení druhé světové války. Toto období symbolizují dva ostnaté dráty, jeden překrývající oko infanteristy, který přeneseně vyjadřuje anonymitu a zapomnění statečných lidí, které se snažil komunistický režim vymazat z paměti národa.

Ve čtvrtek 6. června 2019, na závěr akce, je ve spolupráci s Odborem péče o válečné veterány Ministerstva obrany plánované setkání příslušníků 22. základny vrtulníkového letectva Biskajská s novodobými válečnými veterány na vrtulníkové základně.

 

Nahoru