Mezinárodní cvičení Ample Strike 2017 jde do finále

a17a0088.jpg
  • 7.9.2017
  • majorka Denisa Vernerová

Zástupce náčelníka Generálního štábu-ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Jiří Verner navštívil společně s velitelem vzdušných sil generálmajorem Jaromírem Šebestou mezinárodní cvičení Ample Strike 2017. Pro generála Šebestu to byla zároveň první příležitost, kdy se mohl setkat a pozdravit se s vojáky Aktivní zálohy útvarů vzdušných sil.

Na 22. základně vrtulníkového letectva uvítal hosty ředitel cvičení plukovník Zdeněk Bauer. V rámci úvodního briefingu byla mimo jiné zmíněna i problematika výcviku předsunutých leteckých návodčích. „Cvičení Ample Strike se zaměřujeme na pokročilý výcvik leteckých návodčích, scénáře jsou inspirovány reálnými situacemi ze zahraničních operací. Pouze několik aliančních států organizuje cvičení vyžadující koordinaci ostrých střeleb různých druhů sil,“ vysvětlil plukovník Bauer.

„Ample Strike je naším příspěvkem do výcvikového úsilí Severoatlantické aliance. Cvičíme nejen naše vojáky, ale podílíme se i na výcviku vojsk aliančních a partnerských zemí. A právě efektivní spolupráce vzdušných a pozemních sil je jednou z odpovědí na současné bezpečnostní hrozby,“ řekl generál Verner.

Vícenice jsou jedním ze šesti operačních prostorů cvičení

Po briefingu a diskuzi následovala návštěva operačního prostoru Vícenice. Tam se v rámci výcviku skupina záložníků dostává pod nepřátelskou palbu. Vojáci zaujímají obranné postavení, útok se jim však nedaří eliminovat. Velitel jednotky proto žádá předsunutého leteckého návodčího a zajištění podpory ze vzduchu.  Mezi tím tým rychlé reakce postupuje k místu incidentu a v zákrytu dýmu transportuje raněné. Letecký návodčí předává poslední instrukce pilotovi bitevního vrtulníku Mi-24/35, který záhy ničí pozice nepřítele.

Vojáci aktivní zálohy se účastnili cvičení Ample Strike poprvé v loňském roce. Letos mají svou premiéru také záložníci nově vzniklých jednotek útvarů vzdušných sil. Konkrétně vojáci z 21. základny taktického letectva Čáslav, 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec a Správy letiště Pardubice působí jak v roli vlastních sil, tak v roli protivníka.

Aktivní záloha by měla mít také své specialisty       

Začátkem letošního roku se začala naplňovat nově vzniklá tabulková místa vojáků aktivní zálohy u útvarů Vzdušných sil Armády ČR. Na koncepci dalšího rozšiřování se však pracuje již nyní. „Naší vizí je vytvořit samostatné jednotky tvořené piloty, techniky a dalšími specialisty, které by byly součástí našich podřízených útvarů. V případě potřeby by mohly působit ve prospěch obrany vzdušného prostoru České republiky,“ vysvětlil velitel vzdušných sil generálmajor Jaromír Šebesta.

V praxi by to znamenalo, že u jednotek Aktivní záloh by sloužili bývalí vojáci z řad leteckého i pozemního technického personálu, kteří by mohli bez dalšího školení provozovat leteckou techniku. „V našich řadách bychom rádi viděli například bývalé vojenské piloty, kteří nyní pracují ve statním podniku LOM Praha a podílí se na výcviku mladých vojenských pilotů,“ doplňuje generál Šebesta.

Na své si přišli také příznivci letecké techniky

Prezentační den mezinárodního cvičení Ample Strike 2017 mohli navštívit také akreditovaní zástupci sdělovacích prostředků a spotteři. V rámci scénářů cvičení tak měli jedinečnou možnost vidět vzlety a přistání letounů působící z náměšťské základny a cvičná přiblížení letounů, které působily z jiných základen na i mimo území České republiky. Objektivy fotoaparátů tak mohly zachytit např. americký tanker KC-135 nebo americké bombardéry B-1 a B-52. 

Fotogalerie