Nová kamufláž - Alien Tiger Mi-24 u 221. letky

mi-24_3366_chlebecek-1.jpg
  • 13.5.2016
  • Jana Skřivánková

Vážení příznivci českých vrtulníkářů,

ve druhé polovině května se 221. Tygří letka zúčastní cvičení NATOTiger Meet 2016 ve španělské Zaragoze a při této příležitosti představíme vrtulník Mi-24 trupového čísla 3366 v novém netradičním zbarvení.

Účast české vrtulníkové jednotky na prestižním mezinárodním cvičení TIGER MEET je již delší dobou tradicí. První oficiální účast se datuje již do června roku 1997, kdy se tehdejší 331. letka bitevních vrtulníků z Přerova zúčastnila Tiger Meetu na základně RAF v britském Fairfordu s dvojicí strojů Mi-24. V roce 2001 se „Přerovští tygři“ stali oficiálními členy NATO Tiger Association a následující rok potvrdil plné začlenění českých vrtulníkářů do této prestižní skupiny výhrou ocenění Silver Tiger Trophy (ocenění pro nejlepší posádky na Tiger Meetu).

Pro všechny účastníky Tiger Meetu jsou silně zakořeněny i tradice a zvyklosti, které dělají právě toto cvičení velmi prestižní, jak po letecké a profesní stránce, tak i divácky. Jednou z těchto zvyklostí je i vytvoření tzv. Tiger Aircraft Livery, neboli tygřího motivu na letecké technice. Je to tradice, kterou udržují všichni členové tygří asociace. Nejlepší motiv je následně oceněn prestižní cenou Tiger Aicraft Livery Trophy.

Čeští vrtulníkáři získali toto ocenění dvakrát. Jednou v roce 2004 v německém Schleswigu s vrtulníkem 0705 s tygřím motivem, a následně v roce 2005 v Turecku s vrtulníkem 7353 v černo-modrém zbarvení, známý též jako „Night Tiger“ . Ten, jak určitě víte z článku na našich stránkách, ukončil svou kariéru v loňském roce a tak naše letka logicky hledala jeho důstojnou náhradu. Mezi mnoha návrhy u nás zvítězil tzv. „Alien Tiger“, jenž není ani příliš český, ani příliš tygří, ale prostě zvláštní, přesně ve smyslu překladu slova alien.

Kromě ambice zopakovat úspěch z roku 2005 Vám chceme touto formou zatraktivnit prezentaci práce naší letky, 22. základny v Náměšti nad Oslavou i celé AČR při mnoha ukázkách na veřejnosti, kam se za námi snad rádi přijdete podívat. V neposlední řadě chceme podtrhnout ladné křivky typu Mi-24/35 ještě předtím než dojde k jeho plánovanému vyřazení z výzbroje AČR. Věříme, že se Vám bude naše volba líbit.

Na závěr chci poděkovat všem, kteří umožnili realizaci tohoto projektu. Zvláště pak Janu Rükrovi, který stojí jak za grafickým návrhem, tak i za samotnou realizací nástřiku.

Velitel 221. Tygří letky pplk. Martin Janďourek

Vrtulník Mi-35/24V trupového čísla 3366 patří pod 221. vrtulníkovou letku 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Vrtulník byl přestříkán v hangárech firmy LOM Praha s. p. během února až května 2016. Do té doby byl vrtulník opatřen standardní zeleno-šedou „NATO“ kamufláží a výsostnými znaky v provedení low-visibility, tak jak jej dodal výrobce.

Za samotným návrhem a zpracováním výsledného barevného motivu stojí pan Jan Rükr se svým bratrem. Inspirace pro ztvárnění motivu vrtulníku vychází ze stylu biomechanický surrealismus, jehož tvůrcem byl švýcarský malíř a sochař H. R. Giger, který se podepsal pod filmovou podobu filmového Vetřelce.  Původní návrh byl černobílý a barevné nastavení celého projektu zvolil sám autor. Pro výsledný nástřik bylo zpracováno více než 40 kg barev a ředidel a celkové zpracování nového motivu metodou airbrush trvalo okolo 200 hodin práce. Vrtulník byl z kbelského letiště navrácen zpět do Náměště dne 09. 05. 2016, posádkou ve složení kpt. Špaček, npor. Chlebeček, prap. Novotný, a byl slavnostně uvítán 221. Tygří letkou před 16. hodinou.

Vrtulník Mi-35/24 byl dodán v rámci deblokace ruského dluhu. Na letiště do Pardubic byl přepraven dne 05. 09. 2005 letounem Antonov An-124 Ruslan spolu s dalšími třemi stroji. Následně byl 03. 10. 2005 přeletěn do Přerova ke 231. letce. Od 01. 10. 2008 vrtulník slouží u 221. vrtulníkové letky.

 

Autoři fotografií: Tomáš Chlebeček, Jaroslav Špaček, Karel Novotný, Miloš Morkus

Fotogalerie