Home page > Aktuality > Příslušníků aktivní zálohy na čáslavském letišti přibývá

Příslušníků aktivní zálohy na čáslavském letišti přibývá

Čáslavská rota aktivních záloh se naplňuje. Zatímco v květnu měla na cvičení první čtyři příslušníky, v srpnu na cvičení Ample Strike již nastoupilo 14 vojáků. Další jsou v základním výcviku ve Vyškově nebo v přijímacím procesu. Ukazuje to, že služba v aktivních zálohách je aktivní projev vlastenectví, u kterého je možno vykonávat vojenské povolání zároveň s civilní profesí.

Čáslavská základna je pro záložníky atraktivní útvar, který jako jediný v ČR má ve výzbroji nadzvukové letouny a který dokáže ´svým´ aktivním zálohám zajistit kvalitní výzbroj a výstroj i zajímavá cvičení. Aktivní zálohy například fasují na cvičení taktickou vestu, primární (samopal) i sekundární (pistole) zbraň.

Ukázkou toho je letošní cvičení Ample Strike, které se odehrává v České republice od 23. srpna do 12. září. Čáslavští záložníci působí v rámci úkolového uskupení, které zajišťuje ochranu prostoru základny. Vedle samotné ostrahy svěřeného prostoru v areálu kasáren Vícenice se účastní aktivního patrolování mimo základnu. Při něm řeší scénáře, které nevyžadují jen použití síly, ale také vyjednávací schopnosti.

Kromě toho prochází záložníci celou řadou aktivních zaměstnání od bojových drilů a střelecké přípravy až po speciální program určený výhradně pro policejní a armádní složky MUSADO Military Combat System či lezení. Úplnou novinkou v programu výcviku je bojové plavání v polní uniformě..

„Příslušníků aktivní zálohy v Čáslavi přibývá, volných míst u jednotky logicky ubývá,“ prozrazuje velitel kapitán Gustav Stehlík a dodává: „I když stále zbývá obsadit desítky tabulkových míst, zájemců se hlásí dostatek. Prioritou pro nás není rychlost výběru, ale kvalita. Počítáme s tím, že záložníci se stanou našimi kolegy na několik let a budeme s nimi při výcviku trávit několik týdnů v roce. Dbáme proto na to, aby se povedlo sestavit fungující a motivovaný kolektiv.“

Fotogalerie

Nahoru