PROJEKT POKOS OPĚT ZAMÍŘIL NA VYSOČINU

zs_domamil_7.jpg
  • 26.3.2017
  • Monika Sochová

Projekt POKOS letos v březnu opět zamířil na Vysočinu. Zástupci Ministerstva obrany společně s příslušníky naší základny navštívili postupně dvě školy regionu – ve čtvrtek 23. března ZŠ Hálkovu v Humpolci a v pátek 24. března ZŠ Domamil.

Pro žáky druhého stupně byly připraveny poutavé prezentace o armádě, seznámení s 22. vrtulníkovou základnou a jejími úkoly, technikou a lokalitou. Žáci se také dověděli zajímavosti o fungování armády v zahraničních misích, o kterých přednášeli prap. Michal Seifrieda prap. Jiří Procházka. Nejvíce však upoutaly pozornost ukázky zbraní, výstroj pilota a palubního střelce. Piloti kpt. Pavel Kubica a kpt. Stanislav Fajmont  dětem vysvětlili rozdíly mezi vrtulníkem Mi-24 a Mi-171. Klukům často odpovídali na dotazy, jak se stát pilotem. Palubní střelci nrtm. Radovan Galský a nrtm. Karel Dostálek trpělivě odpovídali na všechny otázky dětí ohledně jejich práce např. slaňování z vrtulníku. Velitel čety rtm. Radim Kotz a rtn. Jan Dolák seznámili děti s ručními zbraněmi, které pří výkonu svého povolání používají. Kluci i holky si mohli zkusit helmy pilota i palubního střelce. Děti dále čekaly přednášky ze zdravovědy a chemické přípravy. Zdravotnickou přípravu vedl Ing. Josef Zinke , na cvičné resuscitační figuríně předvedl všechny základy, které mají být provedeny při záchraně života. Děti si také zopakovaly jak se zachovat při tepenném krvácení, zkusily si Heimlichův hmat, používaný při dušení a spoustu dalších užitečných rad, které v běžném životě uplatní. Kromě mnoha jiných zdravotnických pomůcek, byly k vidění i nosítka pro zraněného, která jdou upevnit pod záchranářský vrtulník. V praxi se kromě toho používají i při vytahování osob zapadlých do studní, nebo v  případě vyprošťování jeskyňářů z podzemních systémů. Ani chemici nezůstali stranou kpt. Stanislav Hejlek a rtm. Aleš Říkovský  zapůsobili tak že, ochrannou masku si s chutí vyzkoušeli téměř všichni. Děti si také mohly vyzkoušet filtrační ochranný převlek a pláštěnky. „Většinou se do filtračního ochranného převleku nikdo nehrne, ale tady je to jinak, všichni si to chtějí zkusit “ potvrzuje kapitán Stanislav Hejlek.

Tento program byl připraven pro žáky druhého stupně. Aby školáci z prvního stupně nebyli o nic ochuzeni, mohli se zapojit kreslením obrázků s vojenskou tématikou. Vojáci z naší základny poté  vybrali deset nejhezčích obrázků a oceněným autorům pogratulovali a předali drobné dárečky v rámci akce POKOS.

Fotogalerie