Psí vojáci. Nejedná se o známou undergroundovou kapelu Filipa Topola, řeč je o služebních psech, kteří slouží na vrtulníkové základně v Náměšti nad Oslavou

utok_psa_na_narusitele.jpg
  • 13.7.2017
  • Stepanka Trileta

Na 22. základně vrtulníkového letectva Náměšť slouží celkem sedm psů, kteří jsou zařazeni do kategorie „hlídkový obranný pes“ a jsou předurčeni ke střežení objektů, a to vždy v doprovodu psovoda. Pro práci hlídkového psa se nejvíce osvědčilo plemeno německého a belgického ovčáka. Dochází také ke křížení zmiňovaných plemen, takoví psi jsou pak označováni jako F1.

Nákup služebního psa

Armáda České republiky nakupuje psy od chovatelů z civilního sektoru. Obvykle jsou to jedinci od jednoho do tří let věku zvířete. Hodnotí se především povahové vlastnosti zvířete s ohledem na to, k jakým úkolům bude pes určen. Před samotným nákupem služebního psa si instruktoři vyzkouší základní poslušnost, aport, přivolání a reakce na střelbu. Také sledují jeho aktivní obrannou reakci, zda je pes schopen aktivně bránit a zakousnout se do rukávu. Další zkouškou je pohyb v budovách na různých površích. Následuje veterinární prohlídka včetně laboratorních vyšetření a v případě, že je pes armádou odkoupen, musí společně s psovodem absolvovat základní výcvikový kurz.

Výcvik

Výcvik služebních psů a jejich psovodů v Armádě České republiky je zabezpečován v rezortním výcvikovém Centru vojenské kynologie v Chotyni. Centrum rovněž odpovídá za nákup nových psů pro služební účely. Stejně jako vojenští kynologové i služební psi musí absolvovat dvouměsíční základní kurz, na jehož konci skládají závěrečnou zkoušku k získání dané kategorie. Poté je pes zařazen k jednotce, kde probíhá pravidelný každodenní výcvik. Po dvou letech služby musí služební pes zkoušku obhájit. Cílem kurzu je naučit psa a jeho psovoda pracovat především jako tým. Psovod je pro zvíře asi tím nejdůležitějším motivačním prvkem – velmi záleží na tom, jak se psovod chová, jaký má k psovi přístup. Během výcviku se využívají další motivační prvky – může to být pamlsek nebo míček (trénink lovu malé kořisti) a také figurant ve speciálním obleku (lov velké kořisti).

Psi na letišti

Armádní psi a jejich psovodi na 22. základně vrtulníkového letectva jsou součástí roty ochrany a jsou umístěni v blízkosti stanice biologické ochrany letiště, jejíž součástí jsou rovněž služební dravci, kteří zajišťují bezpečnost letového provozu. Úkolem služebních psů „hlídkařů“ je společně se strážným ostraha vojenského objektu například proti vstupu neoprávněných osob. Pes musí zadržet narušitele a ubránit strážného.

Na jaře se sešli armádní psovodi z vrtulníkové základny poblíž Náměště nad Oslavou s civilními psovody a chovateli z Moravskoslezského kynologického svazu, aby si předali zkušenosti ze svého výcviku. Na vojenském cvičišti se sešlo celkem deset psů, z toho tři služební. Během výcviku bylo hodnoceno pět disciplín, a to známkou 1 až 10. Hodnotila se ovladatelnost psa na vodítku, povely sedni-lehni-vstaň, odložení zvířete, návyk na střelbu a obraty na místě. V letošním roce se předpokládá nákup nových čtyřnohých kolegů, jelikož životnost psa ve službě je kolem osmi let.

Pes důchodce

Po ukončení aktivní služby je pes přemístěn do vojenského veterinárního centra a je nabídnut k odprodeji. Je obvyklé, že si jej vezme jeho psovod. Pokud to není možné, je nabídnut k prodeji v civilním sektoru. V případě, že se žádný zájemce nenajde, zůstává psí veterán v centru, kde je mu zajištěno důstojné dožití s potřebnou veterinární péčí.


 

Fotogalerie