Taktické cvičení Tactical Helicopter Procedures Update 2017

mi_24.jpg
  • 12.6.2017
  • Monika Sochová

Ve dnech 29.5. – 9.6. se naše 221. vrtulníková letka zúčastnila taktického cvičení THPU 2017, které tradičně hostila 17. vrtulníková letka 1. křídla Belgické letecké složky (současný název používaný pro belgické letectvo) na letecké základně v Beauvechain, ležící cca. 40 km východně Bruselu. Cvičení se zúčastnilo celkem 11 vrtulníků ze tří zemí. Své zastoupení měla Francie s dvěma vrtulníky SA 342 Gazelle a dvěma SA 330 Puma. Belgické letectvo participovalo s jedním vrtulníkem NH-90 a především několika vrtulníky A 109BA Agusta, které patří hostitelské 17. letce. Naše 221. letka byla zastoupena dvěma bitevními vrtulníky Mi-24 a jedním transportním Mi-171Š.

Cvičení THPU je určeno pro piloty vrtulníků za účelem sjednocení svých taktických a operačních postupů na mezinárodní úrovni. Důraz je kladen na plánování misí, taktiku a spolupráci s pozemními jednotkami speciálních sil. Během cvičení proběhly celkem tři celodenní mise tzv. COMAO (Combined Air Operations – kompozitní vzdušné operace), jichž se vždy hromadně účastnily téměř všechny vrtulníky současně a vždy ve spolupráci s pozemním vojskem. Každá operace měla jiný scénář. Během první bylo dobýváno a znovu obsazováno vojenské letiště zabrané nepřátelskými rebely, druhá byla zaměřena na vysvobození VIP z nepřátelského zajetí a třetí na zatknutí velitele nepřátelských jednotek. Vrtulníky plnily dopravní funkci pro komanda speciálních sil (Mi-171Š a SA 330 Puma) a vzdušné podpory (Mi-24 a SA 342 Gazelle). V ostatních dnech se piloti zúčastnili společných navigačních letů v rámci hostitelské země, výměnných letů, kdy si mohli naši piloti na vlastní kůži vyzkoušet pilotovat vrtulník A 109 Agusta, a také navigační soutěže tzv. Coppy challenge, kterou pořádá 17. letka na počest svého bývalého pilota, který tragicky zahynul při jednom z letů, „Coppyho“. Mimo tyto letecké úkoly byly pro piloty jednou týdně připraveny vědomostní soutěže a jako bonbónek sobotní sportovní den, kdy proti sobě soutěžilo patnáct týmů, složených vždy ze všech participujících národností, v celkem patnácti různě náročných disciplínách.

Pro naše vrtulníkáře bylo cvičení přínosem nejen nabytými zkušenostmi, ale také to prohloubilo již téměř dvacet let trvající spolupráci obou letek, naší 221. a belgickou 17. Rovněž se ukázalo, jakou výhodou je kombinace obou typů našich vrtulníků v praxi. Oba typy se perfektně doplňovaly v operačním nasazení po celou dobu cvičení. Nemalou výhodou byla vzájemná technická příbuznost strojů, kdy nebylo nutné zcela zdvojovat počty obsluhujícího technického personálu a také počty náhradních dílů a dalšího technického zařízení a nářadí. Všechny tři vrtulníky se podílely na všech letových úkolech bez jediné závady a jejich schopnosti byly oceňovány všemi leteckými i pozemními jednotkami působících v rámci celého cvičení.

autor textu: npor. Michal Socha

autor fotek: Bart Rosselle

Fotogalerie