Uplynulo sedmdesát pět let od operace Anthropoid. V Rešicích si připomněli svého rodáka plukovníka in memoriam Adolfa Opálku

projev_starostka.jpg
  • 30.5.2017
  • Stepanka Trileta

Lidé v Česku si o víkendu na mnoha místech republiky připomněli odvážný čin několika mladých mužů, který navždy změnil československé dějiny. V sobotu 27. května uplynulo přesně 75 let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Kromě Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, kteří byli přímo určeni a vycvičeni k provedení atentátu, byl mezi členy čs. zahraničního odboje rovněž velitel výsadku OUT DISTANCE Adolf Opálka, který byl spolu s dalšími vojáky vysazen na území protektorátu s cílem oživit sabotážní aktivity domácího odboje. Právě on se zasadil o úkryt parašutistů v kryptě kostela Cyrila a Metoděje v Praze, kde také zahynul.

Nejen Adolfu Opálkovi patřilo sobotní vzpomínkové setkání v rodné obci Rešice, kde si řada významných hostů spolu s občany obce připomněli oběti druhé světové války. Na úvod pietního aktu byly u památníku věnovaného obětem válek položeny věnce. Mezi pozvanými hosty, kteří uctili jejich památku, byl přítomen předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček, honorární konzul Slovenské republiky Jaroslav Weigl, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek či starostové okolních obcí. Armádu České republiky na této významné akci reprezentoval plukovník Miroslav Svoboda, zástupce 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou, která se spolupodílela na organizaci akce. Památku spolubojovníka přijel do Rešic uctít také generálmajor Emil Boček, poslední žijící válečný pilot RAF žijící v Česku.

Starostka obce Petra Jílková, praneteř Adolfa Opálky, ve svém projevu zavzpomínala: „Chci se s vámi podělit o své pocity a dojmy, které v těchto dnech prožívám. Adolf Opálka miloval svoji vlast a Rešice víc než svůj život. Nikdy nezapomněl na naši kapli v záři rozkvetlých třešní, na obilí na Širokém, na polní cestu od Kordule. Jeho životním mottem byla čest a disciplína, chrabrost a věrnost.“ Dodala, že také František Pospíšil pocházel z Rešic. „Rešice se tak staly jedinou obcí, ze které pocházeli hned dva velitelé paraskupin operujících na území protektorátu.“

 Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček zdůraznil, že operace Antropoid je považována za mimořádné vzepětí porobeného národa, který prostřednictvím svých statečných exilových vojáků a rozsáhlé sítě domácího odboje ukázala světu jasnou vůli vzepřít se tyranům a chopit se zbraně. Přiblížil plk. in memoriam Adolfa Opálku, který byl jedním z účastníků operace, jako člověka statečného, který hluboce přimknul ke svému domovu. „Jeho příběh je poučný v tom ohledu, že bez pojítek a společných hodnot a vědomí vlastní identity není možné žádat oddanost, natož žádat oběť ve chvílích, kdy je tomu zapotřebí“, shrnuje Hamáček.

Na jeho slova navázal plukovník Miroslav Svoboda, zástupce velitele náměšťské vrtulníkové základny: „Jsem hrdý na to, že stejně jako Adolf Opálka a Jan Kubiš pocházím z tohoto kraje, který dal mnoho hrdinů, potu a krve našich předků, abychom mohli žít ve svobodné zemi.“ Prozradil přítomným, že ač žili od sebe pouhých třicet kilometrů, potkali se Opálka s Kubišem až v Praze roku 1942. „Je to symbolické, že tito muži umírají na stejném místě a ve stejné chvíli“, dodal.

Součástí programu slavnostního odpoledne byla ukázka letecké techniky a symbolický výsadek specialistů záchranné a výsadkové přípravy z 22. základny vrtulníkového letectva.

Fotogalerie