Home page > Aktuality > Velitel základny navštívil vojáky na Libavé

Velitel základny navštívil vojáky na Libavé

V pátek navštívil velitel 22. základny vrtulníkového letectva plukovník Petr Čepelka společně s plukovníkem Zdeňkem Bauerem a velitelem křídla plukovníkem Rudolfem Strakou Vojenský výcvikový prostor Libavá.

Cvičení Ample Strike se účastní celkem 212 příslušníků náměšťské základny, z toho necelých sedmdesát zabezpečuje výcvik právě na Libavé. Vojáci zahájili svoji činnost v neděli 27. srpna přeletem tří vrtulníků Mi 24/35, které zde budou působit po celou dobu cvičení z polních heliportů. Bitevníky plní úkoly pro předsunuté letecké návodčí a to jak cvičně, tak i s ostrou municí (kanóny GŠ 23 a neřízené rakety ráže 80mm). Piloti se zároveň zdokonalují v postupech přímé letecké podpory ve dne i v noci, kdy využívají brýle pro noční vidění (NVG).

„Pro vrtulníky je působení mimo mateřskou základnu výhodou, která šetří čas i palivo, které by jinak potřebovaly na přelety z Náměště. Veškerý nálet je proto maximálně efektivní, je plně věnován výcviku pozemních jednotek a zároveň se snižuje hluková zátěž v okolí letiště,“ dodává plukovník Petr Čepelka.

O bezproblémový provoz „dvacetčtyřek,“ které jsou známé svojí spolehlivostí a nenáročností na okolní prostředí, se přímo na Libavé starají technici vrtulníků, zbrojíři a další personál základny. Cvičení je právě v polovině a piloti vrtulníků už stihli nalétat třicet hodin, provést 89 navedení a z toho 28 s brýlemi nočního vidění.

Kromě vrtulníků Mi-24/35 se na cvičení podílí také transportní helikoptéry Mi-171Š, které létají z Náměště. V případě potřeby jsou ve výcvikovém prostoru během desítek minut a mohou přepravit jak větší množství personálu, tak i těžší a objemnější materiál.

Fotogalerie

Nahoru