Vojáci z vrtulníkové základny uctili památku členů výsadku SPELTER z roku 1944

spelter1.jpg
  • 4.5.2017
  • Stepanka Trileta

V těchto dnech si občané České republiky připomínají 72. výročí ukončení druhé světové války. Svoboda současné generace byla vykoupena cenou nejvyšší těch, kterým nebyl lhostejný osud země. Historie by měla být pro nás zdrojem cenných zkušeností lidí, kteří si prošli tím nejhorším lidským utrpením - ponižováním, mučením, obavou o vlastní život, ztrátou svých nejbližších. Náměští vojáci dnes navazují na odkaz těch, kteří bojovali za mír a svobodu doma i ve světě.

Slavnostní nástup 22. základny vrtulníkového letectva u příležitosti oslav ukončení druhé světové války a pietní akt k uctění památky čtyřčlenné výsadkové skupiny s krycím názvem „SPELTER“ (kapitán Břetislav Chrastina, rotný Jaroslav Kotásek, rotný Rudolf Novotný a četař Jan Vavrda.), která v noci ze 4. na 5. května roku 1944 provedla výsadek nad daným územím Protektorátu Čechy a Morava, se uskutečnil ve čtvrtek 4. května 2017 . Akce se účastnila řada významných osobností z řad Armády České republiky, zástupců veřejné správy, válečných veteránů a rodinných příslušníků.

Vzpomínková akce se konala v místě původního seskoku v lesním porostu nedalo obce Kramolín na Třebíčsku. Mezi pozvanými hosty nechyběly děti posledního ze jmenovaných výsadkářů Hana Zelenková a Jaroslav Vavrda s rodinami. Pozvání rovněž přijali ti, kteří se na odboji proti nacistům v kraji aktivně podíleli nebo jejich příbuzní. Za veřejnou správu byl přítomen náměstek hejtmana Kraje Vysočina Ing. Vladimír Novotný, starosta města Náměšť n/O Vladimír Měrka, starostka města Hrotovice Mgr. Hana Škodová či starosta Jaroměřic nad Rokytnou Ing. Jaroslav Soukup. Pozvání rovněž přijal ředitel KVV Jihlava plukovník Jan Ňachaj. Na  úvod ceremoniálu byl přečten Rozkaz ministra obrany ke dni vítězství, během aktu byl z rukou plukovníka Miroslava Svobody předán Odznak výsadkáře III. třídy nadrotmistru Davidu Staňkovi. Z úst autora knihy o odbojové činnosti na Třebíčsku Vlastislava Janíka zaznělo krátké ohlédnutí za minulostí.

Na počest parašutistů skupiny Spelter byl po ukončení slavnostního nástupu proveden seskok deseti specialistů záchranné a výsadkové služby AČR, včetně příslušníků 22. zVrL, kteří byli iniciátory vybudování pomníku v roce 2011.

Poznámka:

Před sedmdesáti třemi lety v noci ze 4. na 5. května 1944 přeletěl nad Kramolínem třebíčského okresu letoun Halifax, který měl na své palubě čtyřčlennou skupinu parašutistů s krycím názvem „Spelter“, kteří měli za úkol zmapovat situaci domácího odboje na střední Moravě, organizovat a rozšiřovat činnost odboje a navázat radiové spojení s Londýnem. Po seskoku do prostoru byl jeden z parašutistů zaklíněn v padákových popruzích v koruně stromu. Bohužel se jim nepodařilo padák sejmout a museli ho nechat na místě. Kapitán Chrastina se od zbytku skupiny odpojil hned na začátku a s kamarády se již nesetkal.  Zbylí členové se vydali na kontaktní adresu směrem na Jihlavu, kde však nebyli přijati a byli nuceni se vrátit zpět. Na své cestě po kraji se setkávali s různými lidmi, kteří jim se splněním mise pomáhali. Mezi nimi byla i rodina hajného Vitouše poblíž obce Myslibořice. Gestapo však mělo své konfidenty všude a i o této skupině získali dostatek informací k tomu, aby je na hájence Na Ostrých, jak se jí dodnes říká, našli a obklíčili. Při útěku byl zastřelen Jaroslav Kotásek, Vavrda s Novotným měli štěstí a podařilo se jim i s hajným Františkem Vitoušem uprchnout. Další život hajného Vitouše byl na dlouhou dobu spojen s rodinou paní Vlasty Kočí, u nichž nalezl až do konce války útočiště na půdě. Osud dvou přeživších členů skupiny Spelter byl po zdárném útěku v rukách dalších lidí, kteří i pod pohrůžkou smrti parašutisty ukrývali. Mezi nimi byla Božena Kopcová, která s manželem na hájence u Domamile ukrývala nejen Rudolfa Novotného a Jana Vavrdu, ale i další členy odbojové organizace Lenka-Jih.

Fotogalerie