Vzpomínkové setkání v Malackách - uctění památky podplukovníka Františka Maxy

spolecna.jpg
  • 20.11.2017
  • Stepanka Trileta

Na den přesně po čtyřiceti osmi letech zavzpomínala rodina podplukovníka Františka Maxy spolu s vojáky z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a z Dopravního křídla generála M.R. Štefánika Kuchyňa na leteckou tragédii, ke které došlo 20. listopadu 1969 poblíž letecké střelnice Malacky.

Neúspěšná katapultáž

Ten den došlo při leteckém výcviku na letecké střelnici Malacky k letecké katastrofě. Jednalo se o první leteckou nehodu na letounu Su-7 u 20. stíhacího bombardovacího leteckého pluku. Pilot mjr. Maxa provedl z neznámých důvodů katapultáž, která nebyla zcela úspěšná. Co bylo hlavní příčinnou pádu letounu se díky masivnímu poškození letounu nepodařilo objasnit. Bylo však prokázáno, že vliv na katastrofu neměla změna zdravotního stavu pilota. Ten byl až do katapultáže zdravotně v pořádku a ani se nedopustil chyby v pilotáži. Prošetřovala se možnost roztržení hlavně kanonu. Existovala i možnost zásahu odraženou střelou LF-30. S největší pravděpodobností však za katastrofou stála technická závada, výrobní vada diferenciálního mechanismu ovládání stabilizátoru, která značně omezila výchylku řídící páky.

Záchrany se nedočkal

Zraněný pilot Maxa však mohl pravděpodobně přežít, kdyby pátrání po něm nebylo předčasně ukončeno. Pilot 1. třídy, letovod 3. stíhací bombardovací letky František Maxa byl hodnocen jako velmi zkušený pilot. Prošel mnoha funkcemi. Byl na sebe velmi náročný, nesnesl polovičatost a plnil své povinnosti do nejmenších podrobností. V letounu pracoval s rozvahou a úkoly plnil zásadně podle nařízení a v souladu s leteckými předpisy. Major František Maxa zahynul ve věku 40 let, měl celkem nalétáno 1 623 hodin. Posmrtně byl povýšen do hodnosti podplukovníka. Ke své milované rodině, manželce a třem dětem se však již nikdy nevrátil.

Fotogalerie