TC 22.zL „Havárie vojenského letounu“

Přesně týden před zahájením vojenského cvičení NATO na území České republiky s názvem Ramstein Rover 2012 (RARO12), respektive v úterý 28. srpna se v posádce Náměšť uskutečnilo taktické cvičení příslušníků 22. základny letectva na téma „Havárie vojenského letounu“, a to za asistence vybraných složek Integrovaného záchranného systému (IZS) Kraje Vysočina. Cvičení mělo za cíl prověřit připravenost 22. základny letectva v procedurách pátrání a záchrany (Search and Rescue, SAR), dále sladit činnost záchranných jednotek v rámci přípravy na alianční cvičení Ramstein Rover 2012 a procvičit organizaci velení a řízení s důrazem na oblast vzájemné komunikace mezi jednotlivými zasahujícími prvky. Cvičení se rovněž účastnil řídící aliančního cvičení RARO 12 plukovník gšt. Harry H. Schnell  (DEU) z velitelství vzdušných sil NATO.

Simulovaný pád bojového letounu byl podle praktického scénáře realizován v prostoru bývalého vojenského zařízení nedaleko věznice Rapotice. Cestou směny řízení letového provozu základny byl přesně v deset hodin a dvě minuty dopoledního času vyhlášen signál „Záchrana“. Na místo havárie byla okamžitě vyslána posádka vrtulníku letecké pátrací a záchranné služby 22. zL, dále vojenská letištní hasičská jednotka a rychlá pozemní pátrací a záchranná skupina 22.zL. O události byli na základě standardních operačních postupů neprodleně informováni pracovníci Krajského operačního a informačního střediska IZS.

Již deset minut po aktivaci letecké a pátrací záchranné služby zahájila posádka vrtulníku Mi-24  pátrání po katapultovaných pilotech a upřesnila polohu trosek havarovaného letounu. O pár minut později dorazila na místo fiktivního neštěstí první jednotka profesionálních hasičů ze stanice Náměšť nad Oslavou. Po nezbytném průzkumu místa dopadu velitel zásahu upřesnil další postup a hasičská jednotka bezprostředně zahájila likvidaci požáru trosek. Postupně na místo havárie dorazila jednotka profesionálních hasičů ze stanice Třebíč v sestavě s profesionální lezeckou skupinou a také příslušníci rychlé pátrací a záchranné skupiny 22.zL. Oba týmy společně vytvořily rojnici, aby co nejrychleji dohledaly zraněné piloty. Jeden z pilotů byl nalezen se středně těžkými zraněními v nedalekém hustém lesním porostu, byl ošetřen a přenesen na nosítkách do vozidla Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Třebíč. Druhý člen posádky byl zaklíněn v padákovém postroji ve větvích vysokého stromu. O jeho záchranu se brilantním způsobem postarali lezečtí specialisté ze stanice Třebíč, kterým vyproštění pilota z postrojů a jeho spuštění na zem trvalo necelých pět minut. Po prvotním odborném ošetření byl i tento pilot převezen vozidlem ZZS do nejbližší nemocnice. Tím byla ukončena první část cvičení, které vzápětí pokračovalo praktickým prověřením způsobu vyproštění a záchrany posádky a cestujících při simulovaném tvrdém přistání dopravního vrtulníku do terénu.

Během tiskové konference, která se uskutečnila v prostorách 22. základny letectva dne 29. srpna, poděkoval plukovník Schnell za příležitost zúčastnit se tohoto prověřovacího cvičení a vysoce ohodnotil připravenost nejen základny, ale také zasahujících složek integrovaného záchranného systému. „Scénář cvičení byl naprosto realistický a komplexní. Zásahy armády a ostatních složek ve mně zanechaly silný dojem. Mohu potvrdit, že náměšťská základna a civilní záchranné jednotky jsou připraveny na jakékoli mimořádné události, které by mohly v průběhu RARO12 nastat.“

Text: Štěpánka Tříletá, 22. základna letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou

Fotogalerie