Vrtulníkáři cvičili s libereckými chemiky

daam1.jpg
  • 17.6.2022
  • Stepanka Trileta

V týdnu od 6. do 10. června 2022 zavítala na 22. základnu vrtulníkového letectva již podruhé jednotka libereckých chemiků z 312. praporu radiační, chemické a biologické ochrany, aby spolu s příslušníky 22. základny vrtulníkového letectva procvičili dekontaminaci vrtulníků, jejich osádek a nesoucího nákladu. Jednalo se o výcvik modulární jednotky letecké podpory v oblasti ochrany před zbraněmi hromadného ničení (ZHN), tzv. jednotky DAAM-FP-CBRND (Deployable Airbase Activation Module - Force Protection - Chemical, biological, radiological and nuclear defence), jejímž hlavním úkolem je poskytovat ochranu proti ZHN operační letecké základně v rámci NATO.

Výcvik byl zaměřen na procvičení metodických postupů při rozvinutí dekontaminačních pracovišť, provedení radiačního a chemického průzkumu zasažené letecké techniky, dekontaminaci vnějších a vnitřních povrchů vrtulníků a zejména extrakci jejich posádek nebo přepravovaných osob či nákladu a jejich následné dekontaminaci.

Díky procvičovaným scénářům si vybraný letecký i pozemní personál společně s chemickými specialisty z Liberce osvojili postupy, které by musely zafungovat při reálném zasažení vrtulníkové jednotky zbraněmi hromadného ničení. Jako cvičné platformy posloužily oba typy provozovaných vrtulníků Mi-171Š a Mi-35/24V.

text a foto: kpt. Ing. Stanislav Hejlek, náčelník skupiny řízení logistiky 22.zVrL

daam1.jpg

Fotogalerie