Jaroslav Hloužek

Smrt ve vlnách – příběh válečného letce Jaroslava Hloužka

Letos uplynulo sedmdesát let, co ve vlnách kanálu La Manche zahynul Jaroslav Hloužek, pilot 313. československé stíhací perutě RAF.

V sobotu 17. listopadu 2012 si občané Moravských Budějovic i rodného Jackova na Třebíčsku připomněli památku Jaroslava Hloužka, nejmladšího československého pilota druhé světové války ve službách britského královského letectva. Pietní akt, který zabezpečovalo město Moravské Budějovice spolu s rodinou Jaroslava Hloužka,  se uskutečnil u rodného domu a na místním hřbitově. Mezi pozvanými hosty byli příslušníci 22. základny letectva u Náměště nad Oslavou, členové sboru dobrovolných hasičů, členové Czech Spitfire Club Jihlava a plukovník Emil Boček, válečný letec. Za rodinu se pietního aktu účastnili sestra Marie Štěpánková, synovci Karel a Jaroslav Štěpánek s rodinami a neteř Marie Procházková s rodinou.

Ve čtrnáct hodin dorazil průvod k rodnému domu číslo popisné dvacet, kde byly na počest letce položeny věnce. Starosta města Moravské Budějovice Vlastimil Bařinka přivítal přítomné hosty a přiblížil životní příběh Hloužka. Velitel 22. základny letectva plukovník Libor Štefánik zdůraznil nezastupitelnou úlohu Armády České republiky v boji s útlakem a totalitou s cílem navrátit svobodu a demokracii doma i ve světě. Rovněž připomněl jedenáctý listopad – památku československých vlastenců, kteří v obou světových válkách nasazovali životy za svobodu své vlasti. Plukovník Štefánik Jaroslava Hloužka charakterizoval těmito slovy: „Byl nejmladším československým letcem v RAF. Právě jeho mládí, neohroženost, statečnost, nadšení pro věc a obrovské odhodlání bojovat s nepřítelem – tím byl tento výjimečný muž známý. Byl to člověk, který se nebál položit život za vlast, kterou tak miloval“.

Karel Štěpánek poděkoval jménem celé rodiny všem, kteří se na zabezpečení akce podíleli a popřál přítomným mnoho zdraví, klidné nadcházející svátky a úspěšný vstup do nového roku. Uctít památku svého kamaráda v boji přijel i plukovník Emil Boček ze Svazu letců České republiky a Sdružení čs. zahraničních letců let 1939-45, který stejně jako Hloužek sloužil za druhé světové války u stíhacího letectva. Na závěr ceremoniálu vyzval vojenský kaplan ke krátké modlitbě. Důstojnou tečkou za slavnostním odpolednem byl průlet letounů Jas 39 Gripen z výzbroje 21. základny taktického letectva v Čáslavi. Druhá část vzpomínkové akce se odehrála u místního hřbitova, kde byl položen věnec u památníku rodákům obce, Jaroslavu Hloužkovi a Jindřichu Bočkovi. Na závěr byl proveden tříčlenný výsadek na nedaleké pole. Od sedmnácti hodin se v Městském kulturním středisku v Moravských Budějovicích konala vernisáž věnovaná válečnému vojenskému letectví s názvem „Pilot, který dal to nejcennější“.

Život a smrt Jaroslava Hloužka

Jaroslav Hloužek se narodil 27. května 1920 v Jackově. V únoru 1937 se dobrovolně přihlásil do letecké školy v Brně. Po ukončení výcviku nastoupil vojenskou službu u 2. leteckého pluku v Olomouci, kde se připravoval na zabezpečení obrany republiky. Místo boje se dočkal kapitulace a okupace. S tím se nesmířil a proto 9. srpna 1939 odjel do Ostravy, odtud přešel do Polska, kde se přihlásil do československého vojska v Krakově. Z Polska byl odeslán přes Rumunsko, Turecko, Řecko a Alžír do Francie. Po kapitulaci Francie odplul do Anglie, kde byl školen ve výcvikovém středisku RAF. Jako pilot stíhač byl zařazen k 313. československé peruti. I přes svůj nízký věk byl velmi odvážný. Zúčastnil se mnoha operačních letů, v nichž chránil území Anglie, přepadal nepřátelské objekty a letiště. Dne 30. dubna 1942 sestřelil svůj první nepřátelský letoun FW-190. Za soustavné dosahování velmi dobrých výsledků byl dne 1. června 1942 povýšen do hodnosti rotmistra.
V sobotu 18. listopadu 1942 odstartoval rotmistr Jaroslav Hloužek svůj poslední let. Z letu, jehož cílem byla operační činnost nad severní Francií, se již nevrátil. Zahynul po útoku v Bretani, když se po zásahu a zranění pokusil o návrat do Anglie a zřítil se do moře. Hrobem Jaroslava Hloužka jsou vody průlivu La Manche. Jeho jméno je vzpomenuto na panelu 74 v památníku letců v Runnymede.
Ke dni 1. února 1947 byl rotmistr letectva v záloze Jaroslav Hloužek jmenován in memoriam poručíkem letectva v záloze a v roce 1989 byl povýšen do hodnosti plukovníka letectva ve výslužbě in memoriam.

Čest jeho památce!

Text: Štěpánka Tříletá, 22. základna letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou

současní letci z 222. výcvikové letky, válečný letec Emil Boček a členové Spitfire Club v dobových uniformách

Odkazy:

Video ze vzpomínkové akce - Jackov 17. listopadu 2012
Autor: Vladimír Čábel

Odkaz na Czech Spitfire Club Jihlava

Fotogalerie