Smažilova akrobatická skupina

V Náměšti nad Oslavou se s leteckou akrobacií oficiálně začalo v roce 1968. Prvními piloty, kteří získali povolení provádět akrobacii na letounech Su-7, byli František Kružík, Milan Kratochvíl, Josef Kadlec a Oldřich Linhart.

První veřejné vystoupení se konalo 1. června 1969 v Českých Budějovicích. Pilot Milan Kratochvíl tehdy provedl  velmi divácky zajímavý akrobatický prvek, a sice let na zádech v přízemní výšce. Od druhé poloviny roku 1969 reprezentoval náš útvar pouze František Kružík, který se brzy stal ve svém oboru nejlepším. Poprvé se představil na leteckém dnu v Milovicích.

Celá akrobatická skupina v konečném složení zahájila činnost v únoru 1969. Nejprve létala ve tříčlenné skupině, od roku 1971 v plném počtu. Skupinu vedl Jiří Smažil, na "křídlech" létali Jiří Bäumelt vlevo, Zdeněk Novák vpravo, a skupinu uzavíral Jan Mazúch. Posledního v průběhu roku 1976 nahradil František Kruml.

Tříčlenný roj poprvé vystoupil 18. září 1971 v Hradci Králové, ve čtyřčlenné skupině zahájili piloti řadu úspěšných vystoupení ve dnech 14.-25. května 1972 na leteckém dni v Českých Budějovicích.

Dnes již bohužel skupinu v plném složení neuvidíte. Jiří Bäumelt tragicky zahynul při autonehodě v dubnu 1995.

Smažilova akrobatická skupina nejen že mistrovsky reprezentovala naši základnu a letectvo, ale dala mnoho podnětů i nastupujícím akrobatickým skupinám a pilotům, včetně našeho teamu DUHA.

Setkání dvou generací. Členové teamu DUHA s bývalými členy  Smažilovy akrobatické skupiny.

Setkání dvou generací.
Členové teamu DUHA s bývalými členy
Smažilovy akrobatické skupiny.

Fotogalerie