O nás

Současná 22. základna vrtulníkového letectva „Biskajská“, která vznikla dne 1. prosince 2013 sloučením leteckých základen v Přerově a Náměšti a je vyzbrojena dopravními vrtulníky Mi-171 Š a bitevními vrtulníky Mi-24/35, je bojovým leteckým útvarem s částečně nasaditelnými silami a prostředky. Je dislokována v posádce Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou a je stálým prvkem Vzdušných sil Armády České republiky taktické úrovně.

V případě vzniku mimořádné události v rámci Kraje Vysočina tvoří základna důležitou součást Integrovaného záchranného systému (IZS) při pomoci našemu civilnímu obyvatelstvu. Od 1. února 2014 plní úkoly letecké pátrací a záchranné služby pro oblast Morava. Dále se 22. zVrL podílí na vyčlenění sil a prostředků k zabezpečení mezinárodních cvičení a zahraničních misí. Na letišti je plně poskytována podpora hostitelské země ve prospěch aliančních sil.

Vojenský útvar s více jak tisícovkou zaměstnanců se řadí mezi nejvýznamnější zaměstnavatele regionu. Ve spolupráci s orgány veřejné správy, místní samosprávy, bezpečnostních složek Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje se základna aktivně podílí na akcích určených pro širokou veřejnost.

Základna zabezpečuje letové a statické ukázky letecké techniky, ukázky výcviku, zbraní a výstroje vojáka. V rámci akcí na veřejnosti příslušníci 22. zVrL důstojně reprezentují svoji činnost a tím i Armádu České republiky nejen u nás, ale také v zahraničí.

V čele útvaru je velitel, který je v souladu s delegovanou pravomocí přímo podřízen veliteli Vzdušných sil AČR. Velitel útvaru je současně velitelem posádky.

Jak se dostat do Náměště nad Oslavou a na 22. základnu vrtulníkového letectva:

Autobusem:                www.jizdnirady.cz/autobusy

Vlakem:                      www.jizdnirady.cz/vlaky

Autem:

Ze směru Praha – Brno – Bratislava (E50, E65, D1)

  • dálnice D1 na trase Praha – Brno/ Brno – Praha, exit 162 a dále pokračovat po silnici 399 směr Náměšť n/O
  • z Náměště n/O pokračovat směr Třebíč (silnice 23), první odbočka doleva směr Vícenice u Náměště a Sedlec (silnice 399)

neplacený úsek ze směru od Brna

  • Brno – Rosice – Náměšť n/O – Třebíč (silnice 23), první odbočka doleva směr Vícenice u Náměště a Sedlec (silnice 399)

Ze směru Jihlava – Znojmo – Vídeň (E59, 38)

  • Jihlava – Markvartice kasárna – Třebíč - Náměšť
  • Znojmo – Moravské Budějovice – Jaroměřice n/R – Hrotovice – Slavětice – Kramolín – Sedlec