Český národ si svých hrdinů váží. Před 110 lety se narodil národní hrdina Jan Kubiš z Dolních Vilémovic

1fdd66817c0c3d8aa010850380fd4f71_resize1024703_.jpg
  • 24.6.2023
  • Stepanka Trileta

Národu, který si neváží svých hrdinů, hrozí, že nebude žádné mít, až je bude skutečně potřebovat. To ovšem neplatí pro český národ, který si svých hrdinů váží a uchovává jejich odkaz živý. Jako největší čin evropského domácího odboje za druhé světové války je hodnocen atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v Protektorátu Čechy a Morava 27. května 1942 v Praze, který provedli třicetiletý slovenský rotmistr Jozef Gabčík s o rok mladším českým rotmistrem Janem Kubišem.

Dnes jsme si v Dolních Vilémovicích u rodného domu připomněli 110. výročí narození Jana Kubiše. Památku národního hrdiny přišla uctít řada významných hostů. Mezi přítomnými byla senátorka Hana Žáková, hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Kamil Nedvědický nebo zástupce ředitele Vojenského historického ústavu plukovník Karel Mlčoch. Armádu reprezentoval zástupce velitele 22. základny vrtulníkového letectva plukovník Aleš Cápal. A právě vojáci z náměšťské vrtulníkové základny zajistili důstojný průběh vzpomínkové akce. Kromě průletu vrtulníku Mi-171 nad rodným domem, který slavnostní odpoledne zahájil, mohli přítomní diváci shlédnout výsadek čtveřice výsadkářů z vrtulníkové základny a také dynamické ukázky boje zblízka a výcvik vojenských psů. Do Dolních Vilémovic dorazili i příslušníci Aktivní zálohy roty plukovníka Jana Kubiše Jihlava.

Jan Kubiš

Narodil se 24. června 1913 v Dolních Vilémovicích do rodiny obuvníka Františka Kubiše jako druhé ze čtyř dětí. Matka zemřela, když bylo Janovi šest let. Otec se pak znovu oženil s vdovou, která měla čtyři děti, a spolu pak měli ještě další čtyři. Jan Kubiš po ukončení povinné školní docházky pracoval jako dělník na statku a ve dvaadvaceti letech nastoupil na vojnu. Čtyři měsíce po okupaci Čech a Moravy odešel do Polska, kde se připojil ke vznikající československé vojenské jednotce. Koncem července 1939 se na lodi Chrobry přeplavil do Alžíru a vstoupil tam do francouzské cizinecké legie. Po pádu Francie byl evakuován do Anglie, kde ho zařadili do výcviku pro speciální úkoly. Jeho přítel Josef Gabčík se za něj přimluvil, aby ve skupině Anthropoid při výcviku nahradil zraněného parašutistu Karla Svobodu. Dvoučlenná skupina Gabčík-Kubiš měla rozkaz zaútočit na třetího muže říše Reinharda Heydricha. Rozkaz splnila. Jan Kubiš zemřel 18. června 1942 během převozu do nemocnice po boji v kostele v pražské Resslově ulici.

Fotogalerie