Oslavy ukončení druhé světové války také u památníku Spelter

sp2.jpg
  • 5.5.2023
  • Jindřiška Budiková

Na mnoha místech republiky si v těchto dnech občané připomínají výročí konce druhé světové války. Vojáci 22. základny vrtulníkového letectva dnes uctili památku čtyřčlenné výsadkové skupiny Spelter, která byla na okupované území Československa vysazena v noci na 5. května roku 1944.

Vzpomínková akce se tradičně konala na původním místě seskoku poblíž obce Kramolín na Třebíčsku. Památku spolu s vojáky uctili i zástupci měst a obcí, které se výrazným způsobem podílely na druhoválečné odbojové činnosti na Vysočině. Poklonit se památce hrdinů přijela rovněž dcera válečné veteránky paní Boženy Kopcové, která s manželem na hájence v Domamili poskytla zbylým členům výsadku Spelter zázemí a podporu pro plnění úkolů.
U památníku věnovanému skupině Spelter byly položeny květiny a na závěr akce byl proveden  symbolický výsadek.

Kromě vzpomínkové akce u Kramolína si vojáci z 22. základny vrtulníkového letectva připomněli výročí společně se zástupci posádkového města Náměšť nad Oslavou hned na dvou místech, a to u pamětní desky obětí války u Sokolovny a s dětmi Základní školy Komenského v Náměšti nad Oslavou, které si během vzpomínkové akce připomněly osud ředitele střední školy Františka Veselého, popraveného nacisty v roce 1942.

Výsadek SPELTER

„Tak my do toho kluci půjdem, ale kdyby nám to nevyšlo, postarejte se, abychom se dostali do čítanek.“

rotný Jaroslav Kotásek

Před 79 lety vrcholila v italském Bari příprava československých parašutistů ze skupiny Spelter ve složení Břetislav Chrastina, Jaroslav Kotásek, Rudolf Novotný a Jan Vavrda, kteří patřili do třetí vlny výsadků vyslaných na území protektorátu Čechy a Morava z Velké Británie. Hlavním úkolem skupiny byla zpravodajská činnost a zajištění dodávek zbraní pro domácí odboj. 

V noci na 5. května 1944 seskočila skupina na okupované území poblíž obce Kramolín na Třebíčsku. Gestapo ihned rozjelo pátrání. Od začátku provázely výsadkáře nepříjemnosti. Po seskoku zůstaly dva padáky ve větvích, které nešlo sundat, zbylé dva vojáci zakopali. Při přesunu na dohodnutá místa kontaktů však Chrastina ztratil boty a později se od skupiny oddělil, aby bojoval na Slovensku. Díky konfidentům gestapa bylo prozrazeno místo úkrytu výsadkářů na hájence poblíž Myslibořic, při útěku byl smrtelně zraněn Jaroslav Kotásek, Vavrda s Novotným uprchli na domamilskou hájenku k manželům Kopcovým, kde zahájili zpravodajskou činnost. I přes nešťastné okolnosti, které výsadek doprovázely, je považován za jeden z nejúspěšnějších na území protektorátu.

Fotogalerie