Podplukovník Pavel Procházka a major Vladimír Vladik patří mezi velmi zkušené piloty vrtulníku Mi-24. Po třiceti letech vojenské kariéry se loučí se svými kolegy

1.jpg
  • 20.1.2021
  • Stepanka Trileta

Včera 19. ledna 2021 se naposledy do kokpitu vrtulníku Mi-24/35 posadili dva naši piloti, kteří se právem řadí mezi ty nejzkušenější. Podplukovník Pavel Procházka a major Vladimír Vladik koncem ledna ukončí svou třicetiletou vojenskou kariéru pilota.

„Na nejlepším vrtulníku mé třicetileté kariéry vojenského pilota jsem nalétal více než 4 700 letových hodin“, říká major Vladimír Vladik, který byl kromě jiného pilotem Display Teamu.  

Major Vladik zahájil svou vojenskou kariéru na Vojenském gymnáziu v Opavě a v rámci studia absolvoval základní výcvik na letounu Z-142. Vojenskou vysokou školu vystudoval v Košicích a po studiu nastoupil na letiště v Plzni – Bory, kde poprvé letěl na vrtulníku Mi-24. O dva roky později byl již kapitánem vrtulníku. Jeho další kroky vedly na vrtulníkovou základnu do Přerova, kde vykonával řadu funkcí – od navigátora letky až po zalétávacího pilota na Mi-24. Od roku 2000 byl major Vladik pilotem Display Teamu a svůj letecký um předváděl doma i v zahraničí. Coby zkušený pilot se podílel na školení a výcviku afghánských pilotů na letišti v Kábulu. Na sklonku své vojenské kariéry působil na Velitelství vzdušných sil.

Rovněž podplukovník Pavel Procházka má za sebou bohatou vojenskou kariéru. Do armády vstoupil v roce 1990, po absolvování vysokoškolského studia v oboru vojenský pilot létal Procházka na vrtulnících Mi-24 v Přerově. Během své vojenské kariéry působil třikrát v zahraničních operacích na území Kosova a Afghánistánu. Rovněž zastupoval českou armádu na zahraničním pracovišti v Ramsteinu. Po návratu na vrtulníkovou základnu v Náměšti v roce 2020 zastupoval velitele 22. vrtulníkového křídla. Podplukovník Pavel Procházka nalétal téměř dva tisíce letových hodin a uskutečnil 5001 letů.  

Fotogalerie