V Dolních Vilémovicích uctili památku Jana Kubiše

jk8.jpg
  • 27.6.2022
  • Stepanka Trileta

V těchto dnech rezonují celým Českem události, které ovlivnily výsledek druhé světové války a navždy se zapsaly do naší historie. Také obec Dolní Vilémovice na Třebíčsku si tento víkend připomněla svého rodáka Jana Kubiše, muže, který 27. května 1942 svou bombou smrtelně zranil třetího muže nacistického Německa Reinharda Heydricha. V pátek 24. června by se Jan Kubiš dožil 109 let.

Vzpomínková akce u Kubišova rodného domu byla zahájena průletem bitevního vrtulníku Mi-24. Památce se kromě Janovy rodiny přijela do Dolních Vilémovic poklonit senátorka Parlamentu České republiky paní Hana Žáková, která se ve svém projevu svěřila, že její rodina pochází právě z této obce. Ministerstvo obrany zastoupil náměstek ministryně obrany Lubor Koudelka, Armádu České republiky reprezentoval zástupce velitele 22. základny vrtulníkového letectva plukovník gšt. Michal Vecheta a ředitel KVV Jihlava major Aleš Fleissig. Kubišovu památku na místě uctil také ředitel Památníku Lidice a vojenský historik Eduard Stehlík, který dnes navštívil také nedaleké Ohrazenice, rodiště sester Kovárníkových, které poskytly Kubišovi a Gabčíkovi pomoc při plánování likvidace Heydricha. Mezi hosty nechyběli zástupci obcí Lidice a Nehvizdy nebo starostka obce Rešice, kde se narodil Janův spolubojovník Adolf Opálka. Důstojný průběh samotného pietního aktu zabezpečili vojáci Posádkového velitelství Praha v doprovodu Vojenské hudby Olomouc.

Odpolední program pokračoval symbolicky výsadkem patnácti parašutistů z vrtulníku Mi-171 nad obcí a dynamickými ukázkami příslušníků roty ochrany z vrtulníkové základny a Roty AZ Jana Kubiše z Jihlavy.

Fotogalerie