V naší aktivní záloze máme prvního pilota vrtulníku Mi-171

image-8.jpg
  • 29.4.2022
  • Stepanka Trileta

Na konci minulého roku ukončil vojenský pilot vrtulníku Mi-171 major Ondřej Truxa, který zastával funkci letecký  instruktor – inspektor, svou dvacetiletou službu vojáka z povolání, nicméně armádě má stále co nabídnout. Jelikož splňuje všechny podmínky nutné k výkonu vojenského letce, využil nabídku pokračovat v létání coby příslušník aktivní zálohy 22. základny vrtulníkového letectva, která mu dává možnost si nadále udržovat kvalifikaci. Rovněž v civilním životě plně využívá získané schopnosti a zkušenosti vojenského profesionála, které předává kolegům ve výcvikovém středisku pro vrtulníkové letectvo HTP Ostrava, které poksytuje teoretický i praktický výcvik posádek vrtulníků Mi-171 na letovém trenažeru.

Ondřej po ukončení střední školy úspěšně absolvoval studium na Univerzitě obrany v Brně na Fakultě letectva a PVO, čímž si splnil svůj klukovský sen stát se pilotem. „Letadla mě fascinovala už od dětství,  stále jsem si lepil nějaké modely. Proto volba této školy byla logická. Za svou profesionální kariéru mám nalétáno 2000 letových hodin, a to na typech Z-142, Mi-2, Mi-17, EN-480 Enstrom a Mi-171. I z toho důvodu jsem přistoupil na možnost být členem AZ a jsem připraven být kdykoli nasazen pro potřeby AČR.“ Svěřil se major Truxa.

Program aktivní zálohy u létajícího personálu je v podmínkách Armády České republiky unikátní, jelikož se nedá srovnat s ostatními programy ze zahraničí.  Zařazení majora Truxy jako prvního pilota v aktivní záloze u vrtulníkové základny je ideální pro ověření funkčnosti leteckého výcviku AZ ve větším měřítku.

Fotogalerie