Vrtulníkáři z Náměště představili novou „tygří“ kamufláž

img_0261.jpg
  • 25.5.2021
  • Jindřiška Budiková

Po téměř třiačtyřiceti letech brázdění českého nebe se pomalu ale jistě chýlí služba českých Hindů (označení pro Mi-24/35) ke svému konci. V roce 2023 budou tyto stroje budící opravdu zasloužený respekt postupně nahrazovány americkými stroji Bell H-1. Na počest a jako poděkování těmto ladným vrtulníkům se 221. vrtulníková „tygří“ letka 22. základny vrtulníkového letectva rozhodla vyšperkovat vrtulník Mi-35/24 s trupovým číslem 3369 novou kamufláží.

S myšlenkou podoby nové kamufláže přišli příslušníci 221. vrtulníkové letky. Jelikož je náměšťská základna vrtulníkového letectva „Biskajská“ nositelkou tradic 311. československé bombardovací perutě RAF, odkazuje nová kamufláž právě na její historii. Inspirací pro vznik nového zbarvení bylo loňské 80. výročí založení této letky. Jediná československá bombardovací peruť v rámci RAF byla zformovaná 29. července 1940 a byla vyzbrojena letouny Vickers Wellington a Consolidated B-24 Liberator. U této jednotky sloužilo celkem 1164 příslušníků. „ Kamufláž je vyjádřením úcty a poděkování všem pilotům, zbrojířům, mechanikům a dalším leteckým specialistům, kteří položili své životy za svobodu ve 2. světové válce“, popsal podplukovník Miroslav Šajban, velitel 221. vrtulníkové letky.

Za grafickým zpracováním je podepsán český street-artový umělec Vladimír Hirscher, pro nějž byl nástřik vojenské techniky velkou výzvou a první zkušeností. Vrtulník byl nastříkán metodou airbrush. Při celkové ploše vrtulníku 100 m2 bylo spotřebováno 50 kg barev.

Obrazy s hádankou

V přední části vrtulníku je ikonicky vyobrazena tygří hlava, která symbolicky propojuje letku s prestižní Asociací tygřích letek (NTA – NATO Tiger Association). Umístění tygří hlavy v přední části má reflektovat současnost a zároveň očekávání nových vrtulníků v blízké budoucnosti. Ve střední části stroje jsou v realistické podobě vyhotoveny letouny Vickers Wellington a Consolidated B-24 Liberator, na kterých létali letci 311. čs perutě. Řečí metafor „ tak jako letadla za války vylétala do boje za západu slunce, tak noční obloha představuje ukončení služby Mi-24/35 u českého letectva“. Na kýlu vrtulníku je vyobrazen znak 80. výročí 311. československé bombardovací perutě. Skrytým přeneseným odkazem je počet hvězd na nočním nebi, který je stejný jako počet padlých letců „třistajedenáctky“. Bystré oko jich najde 247.

Vrtulník  Mi-24/35 trupového čísla 3369 byl po provedené generální opravě nastříkán v hangárech státního podniku LOM Praha. Stroj nesoucí zcela novou „tygří“ kamufláž poprvé zvedl do vzduchu Jaroslav Špaček, který stál u zrodu české vrtulníkové tygří letky a od roku 2016 zastává prestižní funkci v rámci poradního sboru Asociace. V přední kabině mu seděl Jiří Hanyk, funkci palubního technika převzal Miroslav Benák. První zkušební let trval celkem 1 hodinu a 5 minut a byla provedena čtyři přistání.  

Čeští tygři se líbí

221. „tygří“ letka chtěla novou kamufláží navázat na úspěchy, kterých během svého téměř 20letého členství několikrát dosáhla. Za dobu svého členství získali čeští vrtulníkáři třikrát prestižní cenu „The best painted Aircraft Trophy“ (nejlépe zbarvené letadlo s tygřími motivy), a to v roce 2004 s kamufláží „Tygr trhající bok vrtulníku“, v roce 2005 s kamufláží „Nigt Tiger“ a naposledy v roce 2016 s kamufláží „Alien“ v rámci každoročně pořádaného cvičení NATO Tiger Meet. „ Nový nástřik s novou tygří symbolikou byl plánován u příležitosti účasti letky na tomto mezinárodním cvičení, ale bohužel kvůli situaci způsobené nemocí Covid-19 jsme neměli možnost se letošního jarního cvičení zúčastnit. Doufám, že budeme moci naši novou kamufláž předvést na zářijovém setkání NATO Tiger Association, kdy Asociace oslaví 60 let svojí existence“, dodal podplukovník Šajban.

Asociace tygřích letek NATO

Tradice tygřích letek vznikla už za druhé světové války mezi americkými piloty. Jedná se o organizaci sdružující letecké jednotky z aliančních zemí, které mají ve znaku tygra nebo jinou kočkovitou šelmu a její oficiální počátky sahají do roku 1961. Tygří letky se od založení slétávají každý rok, aby společně procvičily nové způsoby leteckého boje, vyměnily si zkušenosti či otestovaly stroje svých kolegů. V současnosti má Asociace tygřích letek 23 řádných členů, mezi něž se řadí 221. náměšťská tygří letka a 211. čáslavská taktická letka. Existuje i takzvané čestné členství v této Asociaci, a to až pro dalších 10 letek a jedna letka může být přizvána takzvaně na zkoušku.

Kromě plného členství v tygří Asociaci v roce 2002 získala česká vrtulníková letka putovní cenu takzvanou „Silver Tiger Trophy“, která je v každém ročníku NTM udělována letce, jíž určí ostatní účastníci jako nejlepší v daném ročníku.

Autoři fotek: npor. Tomáš Chlebeček, prap. Martin Kresta

Fotogalerie