Zemřela jedna z posledních pamětnic válečného odboje Božena Kopcová

images.jpg
  • 18.1.2022
  • Stepanka Trileta

Ve středu 12. ledna 2022 zemřela v nedožitých 102 letech válečná veteránka a odbojářka Božena Kopcová. Společně s manželem Josefem se aktivně podílela na odbojové činnosti na Třebíčsku v rámci skupiny Lenka - Jih. Zvláště v letech 1944 až 1945 společně ukrývali parašutisty ze zpravodajské skupiny Spelter, kteří operovali na Vysočině - od  sabotážní činnosti až po organizaci shozů zbraní z Anglie na území protektorátu. Jejich hájenka v Domamili se stala útočištěm pro parašutisty i důležitým místem pro schůzky s partyzány.

Paní Kopcová ve svých vzpomínkách uvádí: „Řeknu Vám, že nás nepopohánělo kdovíjaké hrdinství. Události přicházely a byli tam „Naši“ a Němci a jak je možné, že i já – žena s jedním malým dítětem a druhým ještě nenarozeným, jsem mohla partyzánčit? Byl to právě můj domov, který mě k tomu přiměl. V domovině, kde proti nepříteli bojuje ve válce všechno. Nejen lidé, ale každý dům, zdi, každý plot, každá píď země, každá brázda, stejně tak les, stezka, strom, celá krajina, každý den, noc, úsvit…To cítíte, a pak událostem se opravdu nedalo vyhnout. Navíc jsem byla vlastenecky vychovaná a moje myšlení bylo v tomto duchu.“

Za svou statečnost byla paní Božena Kopcová vyznamenána řadou ocenění. V roce 2017 obdržela z rukou ministra obrany nejvyšší rezortní vyznamenání řád Zlaté lípy. Rovněž byl o jejích skutcích natočen dokument České televize s názvem Bojovníci v odboji a ilegalitě – vzpomínky partyzánky.

Čest její památce!

Fotogalerie