221. VRTULNÍKOVÁ LETKA A JEJÍ ÚČAST NA HELIDAYS

helidays.jpg
  • 2.5.2017
  • Monika Sochová

Ve dnech 11. až 12. dubna se 221. vrtulníková letka zúčastnila dnů vrtulníkového letectva (Helidays) na základně Beauvechain v Belgii. Předvedla zde veřejnosti vrtulník Mi-24V trupového čísla 3366 s přezdívkou „Alien Tiger“.

Účast na této akci, která byla první svého druhu na základně v Beauvechain, dále prohlubuje spolupráci 221. vrtulníkové letky s 17. vrtulníkovou letkou 1. křídla belgických ozbrojených sil, která provozuje vrtulníky Agusta A109BA. Tyto dvě letky pravidelně organizují společná cvičení pod názvem Squadron Exchange a pravidelně spolupracují i na dalších cvičeních, například na THPU  (Tactical Helicopter Procedures Update).

Dne 11. dubna bylo letiště otevřeno pro komunitu leteckých fotografů, kteří měli možnost fotit přílety vrtulníků a následně vystavené vrtulníky při západu slunce. Následující den bylo letiště otevřeno široké veřejnosti a probíhal letový program. Hlavním lákadlem byly společné letové ukázky vrtulníků AH-64 Apache, NH-90 a Agusta A109BA doplněné o ukázku činnosti speciálních sil.

Na ploše pro statické ukázky byl po celý den v obležení diváků a fotografů vrtulník Mi-24V, který nosí speciální kamufláž ve stylu biomechanického surrealismu, který proslavil malíř H. R. Giger.  Tato speciální kamufláž připomíná členství jednotky v Asociaci tygřích letek NATO a 221. letka s ní sbírá mnoho úspěchů na cvičeních a leteckých dnech doma i v zahraničí.

Během zhruba čtyřhodinového přeletu do Belgie bylo naplánováno doplnění paliva na letišti v německém Ansbachu, kde měli piloti opět možnost potkat se s kolegy z 1st GSAB (General Support Aviation Batalion), se kterými spolupracovali na cvičení Allied Spirit VI.

Tento první vrtulníkový letecký den na základně v Beauvechain přilákal přibližně 11 000 návštěvníků.

Autor článku a fotek: npor. Tomáš Chlebeček

helidays.jpg

Fotogalerie