"Alkohol za volant nepatří" - přednášky v rámci prevence rizikového chování

prch_1.jpg
  • 3.11.2017
  • Monika Sochová

Již počtvrté se dnes na naší základně konala přednáška v rámci prevence rizikového chování zaměřená na užívání návykových látek za volantem, jejíž cílem je zamezit či snížit výskyt a šíření takového chování.

Úvodem proběhla přednáška o finanční gramotnosti, kterou vedl kapitán Jiří Sláma. Ohrožena je zejména mladá generace, která v tomto „trendu“ odmala vyrůstá, proto se nebojí finančně riskovat, ale hlavně se nechá snadno zlákat různými reklamními kampaněmi. Ve většině případů jde o nákup zboží na půjčku a bez ručitele, na což hodně lidí slyší. Musíme si také uvědomit, že pak je potřeba splácet a nic není zadarmo. Velice jednoduše se můžeme dostat do dluhové pasti,“ uvedl kapitán Sláma.

Druhá přednáška, začala statistikou nehodovosti v rezortu obrany a vlivu alkoholu na člověka a jeho chování za volantem. „Opilý řidič je velkým nebezpečím nejen pro sebe, ale i pro své okolí. Alkohol nám dodává sebedůvěru a současně zpomaluje naše smyslové a motorické (pohybové) reakce. To je za volantem doslova vražedná kombinace. Opilému řidiči totiž trvá mnohem déle, než zareaguje na to, co se děje před ním, nebo kolem něj, má problémy s vyhýbání se vozům u krajnice, pletou se mu pedály nebo je nohou míjí, zdůraznil v úvodu praporčík od Vojenské policie.

Fotogalerie