ASOCIACE SDRUŽUJÍCÍ ALIANČNÍ TYGŘÍ LETKY SLAVÍ ŠEDESÁTÉ NAROZENINY

xtm2021_logo.png
  • 15.9.2021
  • Stepanka Trileta

Během uplynulého víkendu si členové tzv.Asociace tygřích letek (NATO Tiger Association, NTA) připomněli již šedesát let od vzniku této významné organizace, která sdružuje letecké jednotky z aliančních zemí, které mají ve znaku tygra nebo jinou kočkovitou šelmu, s cílem zlepšit vzájemnou alianční spolupráci. 221. vrtulníková tygří letka je členem Asociace již od roku 2002 a na této významné akci nemohla chybět.

Historicky první setkání dvou tygřích letek z USA a Velké Británie se odehrálo ve Woodbridge v roce 1961. Od té chvíle vznikla nová tradice, která se nese až do současnosti a tygří letky mnoha států se potkávají každý rok (jde o tzv. NATO Tiger Meet, NTM). Z malé akce se stalo největší letecké cvičení na evropském kontinentu. „Nedílnou součástí mítinku se stalo letecko-taktické cvičení zaměřené na plánování a provádění společných leteckých operací.“ Přiblížil podobu akce velitel 221. vrtulníkové tygří letky podplukovník Miroslav Šajban. Tradiční setkání tygrů, nicméně v menším měřítku, se letos odehrálo v Portugalsku za přísných hygienických podmínek. Letos byly poprvé v šedesátileté historii NTM zahrnuty do plánování taktické noční lety. NTM se adaptoval na nové operační požadavky včetně integrace nočních operací.

Letošní rok je výjimečný v tom, že tygří setkání se uskutečnilo hned dvakrát. V květnu se letky potkaly v Portugalsku, kde proběhlo každoroční klání tygřích letek. To druhé ve dnech 10. až 12. září 2021, tzv. Extra Tiger Meet, bylo věnováno speciálně oslavám 60. výročí Asociace a hostila ho 31. letka z belgické základny v Kleine Brogel. Současně se během víkendu uskutečnil rovněž letecký den na nedalekém letišti Sanicole, během kterého se jednotlivé posádky tygřích letek pochlubily svými dovednostmi a stroji. Naši display piloti kapitán Tomáš Brom a kapitán Martin Zeman se prezentovali společnou ukázkou vrtulníku Mi-24/35 a Mi-171 a sólovou display ukázkou vrtulníku Mi-24/35 v nové tygří kamufláži, která vznikla na počest 80. výročí vzniku 311. čs. bombardovací perutě RAF.

Sobotní den byl věnován jednání velitelů letek, během kterého belgické ozbrojené síly představily projekt zavedení nové letecké techniky do výzbroje vzdušných sil a představily belgické speciální síly.  Večer pak dle zvyku účastníci společně formálně povečeřeli za přítomnosti speciálního hosta - amerického generála Mika Dugana, který se účastnil vůbec prvního tygřího setkání v roce 1961. „Součástí programu NTM bývají tzv. „Tiger Games“. Jde o sportovní klání tygřích letek v osmi netradičních sportovních disciplínách. Náměšťská tygří letka letos urvala skvělé třetí místo“, pochlubil se podplukovník Šajban.

Další ročník NTM je plánován na řecké základně Araxos.

Fotogalerie