Belgické vrtulníky opět na českém nebi

vrtulnik_a-109ba_1_zmensene.jpg
  • 7.11.2022
  • Jindřiška Budiková

Minulý týden vyvrcholilo společné cvičení posádek českých vrtulníků a belgického královského letectva. Cvičení Squadron Exchange – Moravian Griffon 2022 hostila po delší covidové odmlce opět 22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Na programu měli i tzv. COMAO operace, při nichž společně působí velké množství různých typů letadel, noční lety či procvičení únikových manévrů.  

Do součinnostního létání s piloty z náměšťské základny se zapojil 41členný belgický tým z letecké základny v Beauvechain se třemi víceúčelovými vrtulníky Agusta A-109BA. Čeští vrtulníkáři přispívají do cvičení jak leteckým, tak pozemním personálem a bitevníky Mi-24/35.

Cílem desetidenního výcviku byli zejména společné mise COMAO (tzv. smíšené letecké operace, kdy společně působí velké množství různých typů letadel a každý z nich plní určitou roli), noční lety s brýlemi pro noční vidění, nácvik únikových manévrů proti stíhacímu letounu (tzv. Evasion training) a provádění letů v malých výškách. Posádky vrtulníků si rovněž ve spolupráci s pozemními jednotkami procvičily doprovody kolon.

V prvním týdnu cvičení si příslušníci letek slaďovali vzájemné postupy v plánování, provedli seznamovací lety s prostorem, rekognoskaci NVG tratí a nácvik přístrojového přiblížení.

„Letošní scénář zahrnoval mimo jiné i Personnel recovery neboli záchranu izolované osoby z nepřátelského území. Výcvik probíhal v prostorech věznice Rapotice, dříve zde bývala základna PVO tedy ideální prostor pro nácvik těchto typů operací,“ vysvětlil nadporučík Tomáš Ch., hlavní koordinátor cvičení.

Historie cvičení Moravian Griffon sahá již do období, kdy byla vrtulníková základna umístěna v Přerově. „Podobné typy cvičení se uskutečnily ještě za působnosti 331. a poté 231. letky v Přerově. Po několikaletém nuceném přerušení společného výcviku tak opět navazujeme na úzkou spolupráci se 17. belgickou letkou 1. křídla z letecké základny v Beauvachain,“ uvedl plukovník Petr Slíva, velitel křídla 22. zVrL.

  • NATO Squadron Exchange – v rámci spolupráce letek koaličních armád se pravidelně konají výměny zkušeností, seznamování se s odlišnými způsoby plánování a provádění leteckých operací
  • Vrtulník AgustaWestland A-109BA je lehký dvoumotorový víceúčelový vrtulník s čtyřlistým nosným rotorem a třílistým tlačným vyrovnávacím rotorem
  • Belgické vzdušné síly mají ve výzbroji 10 vrtulníků A-109BA
  • Agusta A-109 jsou ve službě belgických vzdušných sil již 30 let a stejně jako 22. zVrL očekávají přechod na modernější techniku

Fotogalerie