Bylo zahájeno cvičení POP UP A-10-CAS II

01.jpg
  • 2.7.2015
  • Jana Skřivánková

Právě v těchto dnech finišuje přípravná fáze cvičení POP UP A-10 CAS II, které je zaměřeno na výcvik schopností předsunutých leteckých návodčích. Již podruhé budeme hostit do 17. července čtyři americké letouny A-10 Thunderbolt a téměř osmdesátičlenný tým příslušníků z 354. stíhací letky dislokované v německém Spangdahlemu.

Ve středu 1. července přistál na letišti v Náměšti americký letoun C-130 Herkules, na jehož palubě byli ve dvou letech přepraveni příslušníci stíhací letky vzdušných sil USA. Následovalo zabezpečení vykládky a uložení materiálu, nezbytná školení tzv. in-processing a zabezpečení ubytování. „Významnou stránkou cvičení není jen samotný výcvik předsunutých leteckých návodčí, ale také rozvíjení možností a schopnosti základny zabezpečit zahraniční jednotku, jak se říká od A až po Z,“ potvrzuje významnost cvičení velitel základny plukovník Miroslav Svoboda.

Poskytnutí logistické podpory zahrnuje spoustu příprav již před samotným nájezdem jednotky. Nezbytné je zabezpečení prostorů, zajištění komunikačními a informačními prostředky spojení, zabezpečení ubytování a stravování či přípravy scénářů cvičení, tisk letových map a spousta dalších činností. Po příletu letounů je dále nezbytnou činností zabezpečení přistavení technických prostředků pro přípravu vzletů a přistání letounů a doplňování pohonnými hmotami a mazivy.

Přílet letounů A-10 je plánován na 4. července a poté již bude tým kompletní. Letová činnost bude probíhat od 7. do 17. července. Mimo výcvik bez použití ostré letecké munice v prostorech standardně využívaných pro výcvik blízké vzdušné podpory v nejbližším okolí základny a v širším okolí města Třebíč proběhnou ve dnech od 14. do 16. července ostré střelby ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Tuto část výcviku podpoří letouny z 21. základny taktického letectva a příslušníci 7. mechanizované brigády.

Text a foto: kpt. Ing. Jana Skřivánková, tisková a informační důstojnice 22.zVrL

Fotogalerie