Češi cvičí s nejmodernější technikou

img_5680.jpg
  • 7.9.2021
  • Jindřiška Budiková

Ozdobou letošního mezinárodního cvičení Ample Strike je bezesporu bezpilotní prostředek MQ-9 Reaper. Tento stroj byl poprvé bojově nasazen v roce 2007, stejný typ také USA nedávno použily k odvetnému útoku po atentátu na americké vojáky v Kábulu. Do Čech přilétl na konci srpna a jen složit ho trvalo týmu amerických leteckých techniků několik dní.

„Účast Reaperu na cvičení Ample Strike 2021 je výsledkem dvouletého úsilí týmu lidí, jejichž cílem bylo umožnit českým vojákům seznámit se a cvičit s nejmodernější bojovou technikou,“ říká řídící mezinárodního cvičení pod zkratkou AMSE 2021 plukovník Aleš Cápal.

MQ-9 Reaper bude v Čechách vzlétat z letiště v Náměšti nad Oslavou a jeho přesný letový plán vznikl ve spolupráci mezi civilními a vojenskými leteckými experty.

Přílet v kontejnerech

Bezpilotní stroj ze „stáje“ 147. úderného křídla Texaské národní gardy přiletěl do České republiky ze základny v americkém Houstonu, složený v kontejnerech na palubě obřího letounu Lockheed C-5 Galaxy. Z letiště v Ostravě Mošnově putovaly jednotlivé části na nákladních vozidlech pardubického 14. pluku logistické podpory přímo na základnu v Náměšti nad Oslavou, kde byl poskládán dohromady.

„Jde o poměrně složitý proces. Týmu amerických leteckých techniků to trvalo několik dní. Je k tomu potřeba personál různých specializací,“ popsal montáž letounu nadporučík Zbyněk Hájek, zástupce velitele roje opravny úderných vrtulníků (Mi 24V/35) z náměšťské základny.

Reaper může působit ve dne i v noci

General Atomics MQ-9 Reaper, jak zní jeho oficiální název, je primárně určen k ničení pohyblivých pozemních cílů. Kromě munice je vyzbrojen také nejmodernějšími sledovacími a průzkumnými senzory. Jeho multispektrální zaměřovací systém (MTS) obsahuje denní (elektro-optické) i noční (infračervené) senzory či radar se syntetickou aperturou (SAR). Může být vyzbrojen protizemními raketami AGM-114 Hellfire, nebo přesnými pumami typu GBU-12 Paveway či GBU-38 JDAM.

„MQ-9 je letadlo s dlouhou výdrží operující ve středních výškách. V závislosti na povětrnostních podmínkách a konfiguraci výzbroje může ve vzduchu působit až 30 hodin,“ prozradil operátor Texaské národní gardy. Stroj o síle motoru 900 koní vyvine rychlost přes 400 km/h a ve výškách do 9 km uletí více než 2000 km. Jeho rozpětí křídel je přes 20 metrů a váha přes 2000 kg (bez nákladu). Cena jednoho kusu se pohybuje kolem 40 milionů USD (cca 1 miliarda korun). Pro srovnání: Nejvýkonnější bezpilotní prostředek ve výzbroji Armády ČR (ScanEagle) vydrží ve vzduchu více než 20 hodin a dolet činí do 100 km.

Fotogalerie