Čeští a britští vojáci uctili památku posádky vrtulníku Lynx, který před čtrnácti lety havaroval v údolí řeky Oslavy

9.jpg
  • 7.9.2018
  • Stepanka Trileta

Dnes ráno si příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva spolu s britskými vojáky zapojenými do mezinárodního cvičení AMSE18 připomněli tragickou událost z roku 2004. Vojáci společně uctili památku šestičlenné posádky britského vrtulníku Lynx, který tragicky havaroval v údolí řeky Oslavy nedaleko letecké základny Náměšť dne 9. září 2004 během druhého ročníku česko-britského cvičení Flying Rhino.

Vojáci společně položili věnec u pomníku, který byl na místě letecké nehody vybudován. Plukovník Miroslav Svoboda, zástupce velitele vrtulníkové základny, všem přítomným poděkoval za to, že si i přes náročné úkoly spojené s letošním ročníkem cvičení AMSE našli čas uctít památku britských vojáků. Rovněž se svěřil, že byl svědkem bezprostředních událostí v roce 2004. Na závěr se ujal slova vojenský kaplan, který pronesl krátkou modlitbu za zemřelé.

Co se stalo

Britští piloti kapitán Douglas Goose a četař Ollie Kemp plnili se svým vrtulníkem Lynx úkoly spojené s přepravou cvičících jednotek a taktické úkoly související s přímou leteckou podporou v rámci cvičení Flying Rhino. Na palubě měli v té chvíli cestující z 12. pluku královského dělostřelectva ze základny Sennelager v Německu. Byli jimi svobodníci Vincent Crain, Kevin Dimmock, Bradley Gommersall a Daniel Kelly. Let vrtulníku v přízemních výškách je náročná činnost a posádka ve slunečném dni přehlédla dráty vysokého napětí přetínající ve výšce 25 metrů údolí řeky Oslavy. Po nárazu se stroj zřítil částečně do řeky, částečně na cestu a začal hořet. Nikdo z posádky nehodu nepřežil.

Tito stateční muži navždy zůstanou součástí 22. základny vrtulníkového letectva.

Čest jejich památce!

Fotogalerie