"Chci, aby se lidé potkávali při sportu", říká náčelnice skupiny speciální tělovýchovy kapitánka Věra Manová

su_1.jpg
  • 18.1.2018
  • Stepanka Trileta

Sedlecký univerzál. Pro příslušníky vrtulníkové základny v Náměšti to není neznámé spojení, vždyť pro ně je tento celoroční dvanáctiboj o všestranného sportovce vymyšlen. Autorkou nápadu není nikdo jiný než náčelnice tělovýchovy kapitánka Věra Manová, která se vojenskému sportu věnuje již patnáct let.

Paní kapitánko, co je to vlastně Sedlecký univerzál?

Jedná se o dvanáctiboj, který prověří všestrannost sportovců. Bude se závodit během celého roku a na konci proběhne slavnostní vyhlášení vítěze. Jak už jsem napověděla, sportovci se mezi sebou utkají ve dvanácti disciplínách, každý měsíc jedna. Aby bylo možné zhodnotit všestrannost jednotlivých soutěžících, musí se se soupeři utkat minimálně v pěti disciplínách. S ohledem na služební povinnosti, výcvik a časovou vytíženost vojáků jsme do „univerzála“ zařadili tzv. individuální disciplíny, na které se neváže konkrétní datum, pouze daný měsíc. Na druhé straně jsou tam ale i kolektivní sporty jako například badminton nebo cyklistika, a to už se v daném termínu musí sejít všichni závodníci.

Jak jste přišla na myšlenku uspořádat na naší základně něco podobného?

Nechala jsem se inspirovat v civilu, konkrétně sportovní akcí Sokola Okříšky na Třebíčsku, kde něco podobného organizují již desítky let. Jen jsem do té naší soutěže přidala vojenské disciplíny jako například hod granátem, rychlolezení nebo střelbu, abychom to směřovali k přípravě na přezkoušení a zvládnutí profesního minima vojáka. Také bylo nezbytné přizpůsobit celou soutěž podmínkám letecké základny. Všech dvanáct disciplín je možné absolvovat právě na vrtulníkové základně. Letos s kolegy ze skupiny organizujeme již třetí ročník a sami se závodů účastníme.

Co Vás vedlo k tomu organizovat víceboj na letišti?

Chtěla jsem přitáhnout lidi k fyzické aktivitě zábavnou formou. Mým záměrem bylo vymyslet takovou aktivitu, při které by si lidé zasportovali a zároveň se navzájem poznali a pobavili se. Během uplynulých dvou ročníků se utvořila parta sportovců, kteří se těší, až si mezi sebou poměří své síly. V lednu si vojáci mezi sebou poměří síly na veslařském trenažéru – závod na jeden kilometr. Zatím se do soutěže přihlásilo jedenáct odhodlaných sportovců, ale věřím, že se toto číslo v průběhu roku bude navyšovat. Jen mě trochu mrzí jako ženu, že nemám žádnou vyzývatelku. Ženy se asi stydí nebo jsou lenošnější (smích). Chlapi jsou přeci jen více soutěživí.

Disciplíny „Sedleckého univerzála“:

Veslařský trenažér

Jacikův test

Badminton

Přespolní běh

Šplh – tyč, lano

Sprint – 100m

Plavání – 100m

Rychlolezení

Cyklistika

Hod – granátem, medicinbalem

Překážková/obratnostní dráha

střelba

Fotogalerie