CIMICáři na jihu Čech informují o nadcházejícím cvičení AMPLE STRIKE 2021

Specialisté na civilně-vojenskou spolupráci jednají se zástupci obcí v jižních Čechách
  • 17.8.2021
  • Jindřiška Budiková

Specialisté na civilně-vojenskou spolupráci (CIMIC) z Olomouce navštívili obce v jižních Čechách a prostřednictvím starostů informovali veřejnost o cvičení Vzdušných sil Ample Strike 2021, které proběhne v termínu 30. 8. - 19. 9. 2021.

Tato informační kampaň se již po letech stala tradicí. Ample Strike je největší cvičení Vzdušných sil a jedno z největších cvičení armády za celý výcvikový rok. Opakovaně se jej vedle vojáků Vzdušných a Pozemních sil AČR účastní vojáci a technika ze zahraničních armád. Cvičící jednotky mohou při leteckých manévrech způsobit nadměrnou hlukovou zátěž, a proto se před zahájením cvičení aktivují specialisté na civilně-vojenskou spolupráci, kteří mají za úkol o cvičení informovat veřejnost v dotčených obcích.

Pro CIMICáře z Olomouce představuje tato činnost jedinečnou možnost, jak si svoje postupy vyzkoušet v praxi. Důležitou náplní jejich práce například v zahraničních operacích je totiž jednání s představiteli místní samosprávy takzvaně face-to-face, tedy na zorganizované schůzce, kdy se snaží vyhnout elektronické formě komunikace. Vojáci při informační kampani objížděli starosty obcí v operačních prostorech v okolí Vojenského újezdu Boletice a Letiště Bechyně a nabízeli jim vytištěné letáky, podrobné mapky operačních prostorů a leteckých koridorů, tiskové zprávy a další informace o nadcházejícím cvičení. Starostové potom mohou informace předat obyvatelům svých obcí a snížit tak negativní dopady cvičících jednotek.

Cvičení Ample Strike si po letech získalo mezi obyvateli jižních Čech oblíbenost a starostové tak nepředpokládají žádné stížnosti. „Obyvatelé se na cvičení velmi těší, i já se nemůžu dočkat až s místními dětmi budeme moci zamávat vojákům,“ uvedla starostka obce Ktiš Ilona Mikešová.

Během letošního ročníku cvičení se můžeme těšit například na americký stratotanker KC-135 nebo moderně vyzbrojený bezpilotní prostředek MQ-9 Reaper. Specialisté ze Skupiny kybernetických sil a informačních operací budou průběh celého cvičení dokumentovat a v reálném čase sdílet. Sledujte profily Armády České republiky na sociálních sítích.

Fotogalerie