Cvičení Ample Strike 2020 bylo oficiálně zahájeno

Mass brief
  • 5.9.2020
  • Jindřiška Budiková

Na vojenském letišti u Náměště nad Oslavou bylo slavnostně zahájeno mezinárodní cvičení Ample Strike 2020. Ředitel cvičení a jeho tým složený převážně z vojáků a vojákyň 22. základny vrtulníkového letectva přivítali kolegy ze šesti států NATO.

Vojáci, kteří budou v následujících dvou týdnech procházet náročným scénářem cvičení, absolvovali inprocessing a obdrželi základní poučení od ředitele a řídícího štábu cvičení. Ředitel letos kladl důraz obzvlášť na bezpečnostní opatření a nařídil všem cvičícím důsledně dodržovat hygienická a protiepidemiologická opatření, především oddělení jednotlivých cvičících skupin, dezinfekci a nošení roušek po dobu celého cvičení.

Letošního nejvýznamnějšího vojenského cvičení vzdušných sil se kromě vojáků Armády České republiky zúčastní také vojáci z Estonska, Maďarska, Německa, Slovenska a Spojených států amerických. Vzdušný prostor České republiky bude využívat 23 kusů letecké techniky, v rámci pozemních operací bude použito na 130 kusů techniky pozemní. Ředitel určil za hlavní cíle cvičení sladění činnosti předsunutých leteckých návodčích (JTAC) s osádkami letounů a vrtulníků a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí, dále prověření schopností hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám (Host Nation Support) a schopnost doplňování paliva za letu letounů JAS39-Gripen.

„Hereby, I declare excercise Ample Strike 2020 as officialy started (Tímto prohlašuji cvičení Ample Strike 2020 za oficiálně zahájené)“, zaznělo z úst ředitele cvičení, plukovníka Aleše Cápala před nastoupenými jednotkami. Cvičící následně obdrželi poučení o vzdušných a pozemních operacích, které budou probíhat a v následujících hodinách a dnech se přesunou do jednotlivých operačních prostorů (vojenský újezd Boletice, posádka Bechyně, letiště Náměšt nad Oslavou a letiště Čáslav) a zahájí výcvik.

Fotogalerie